Rollercoaster na rynku kryptowalut

19.04.2021 11:49|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Miniony weekend przypomniał wszystkim o możliwości występowania gwałtownej i dużej zmienności na rynku kryptowalut. Cena bitcoina z rekordowego poziomu blisko 65 tys. USD spadła w kilka chwil poniżej 50 tys. USD. ETH zanurkowało z 2500 do 1930 USD.

Bitcoin i pozostały kryptowaluty nagle tąpnęły w weekend w skali, której nie widzieliśmy od końca lutego. Wtedy też według danych CryptoQuant w niedzielę, 21 lutego na giełdy kryptowalut miało wpłynąć łącznie netto 37 tys. bitcoinów o rynkowej wartości (wg tamtejszych notowań) ponad 2 mld dolarów. Aktualnie mówi się o napływie 9 tys. bitcoinów przed weekendem oraz potężnej awarii zasilania i blackoucie w jednej z chińskich prowincji.

Raporty wskazujące na przerwy w dostawie prądu zostały opublikowane pod koniec zeszłego tygodnia, przy czym przerwy w dostawie prądu miały na celu ułatwienie inspekcji bezpieczeństwa w odpowiedzi na niedawny wypadek powodziowy w lokalnej kopalni węgla, w której 21 górników zostało tymczasowo uwięzionych pod ziemią, gdy padło zasilanie i komunikacja.

Według Cambridge Bitcoin Energy Consumption Index prowincja Xinjiang, w której odnotowano blackout, reprezentuje prawie jedną czwartą globalnego wskaźnika hash rate. Hash rate to wskaźnik pokazujący moc obliczeniową sieci bitcoin odpowiadający za szybkość przetwarzania danych i bezpieczeństwo sieci. W weekend odnotowano największy dzienny spadek całkowitego hash rate sieci bitcoin od listopada 2017 r., co mogło przełożyć się na cenę kryptowaluty, a dodatkowo zostały bardzo szybko upłynnione lewarowane pozycje długie. Jak podaje serwis Bybt, w niedzielę padł nowy rekord w likwidacji pozycji. Ponad milion pozycji zostało wyczyszczonych z arkuszy zleceń na giełdach, a łączna suma upłynnionych pozycji wyniosła 10 miliardów dolarów. Pojedyncza największa pozycja straciła 68,73 mln dolarów.

Hash rate wydaje się wracać już do poprzednich poziomów, a flash crash, który miał miejsce, mógł sprzyjać zakupom po lepszych cenach oraz oczyszczeniu sytuacji na rynku po debiucie Coinbase. Kurs BTCUSD powrócił w tym momencie do 57 tys. USD, a ETHUSD do 2250 USD.

Rynek kryptowalut okazał zatem swoje ryzykowne oblicze, gdzie zawsze trzeba trzymać rękę na pulsie, nawet w weekendy.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77.46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

16 kwi 2021 16:16

Hossa na całego – podsumowanie tygodnia

16 kwi 2021 11:23

Kolejny dzień, kolejny rekord

15 kwi 2021 11:41

Lepsze prognozy dla popytu na ropę. Kurs EUR/USD blisko 1,2000

14 kwi 2021 11:47

Dolar pod krótkoterminową presją? Debiut Coinbase już dziś

13 kwi 2021 12:07

Dolar czeka na inflację

12 kwi 2021 11:36

Popyt na kryptowaluty nie maleje

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.