Wczorajsza wieczorna publikacja protokołu ostatniego posiedzenia Fed, które miało miejsce pod koniec lipca, mogło wpłynąć na notowania dolara amerykańskiego. Decydenci po raz pierwszy na tego typu spotkaniu poruszyli temat regulacji rynku aktywów cyfrowych.
Jak wynika z opublikowanego protokołu, przedstawiciele Fed pozostają bardzo uważni na ryzyka związane z inflacją oraz są zaangażowani w obniżanie wzrostu cen i utrzymywanie oczekiwań inflacyjnych pod kontrolą. Zaangażowanie w zacieśnianie polityki monetarnej może mieć miejsce, nawet jeśli odbędzie się to kosztem wzrostu gospodarczego — wynika z “minutek” FOMC. Podczas lipcowej dyskusji poruszono temat dotyczący możliwego ryzyka zbyt wielu i zbyt dużych podwyżek stóp procentowych. Mówiono także o tym, że Fed może prowadzić za bardzo restrykcyjną politykę monetarną, niż jest to konieczne, aby przywrócić stabilność cen w gospodarce.
Fed na tę chwilę zdaje się nie przejmować danymi dotyczącymi PKB i ryzykiem trwałego spowolnienia czy oficjalnej recesji, gdyż urzędnicy stwierdzili, że gospodarka jest na razie stabilna, wskazując na silny wzrost zatrudnienia, niską stopę bezrobocia i podwyższony wzrost płac. Co więcej, dyskutowano również o możliwości późniejszej rewizji w górę wcześniejszych odczytów PKB, które z czasem są korygowane. Pojawiło się także stwierdzenie dotyczące ewentualnych dalszych działań Rezerwy Federalnej. Decydenci omawiali możliwość spowolnienia tempa podwyżek stóp procentowych w pewnym momencie, ale do tego będą potrzebne odczyty danych, które będzie można uznać za zadowalające w kontekście wpływu bieżących podwyżek na spowolnienie inflacji. Natomiast na tę chwilę kluczowe może być utrzymywanie restrykcyjnego nastawienia, aby uniknąć rozluźnienia oczekiwań inflacyjnych.
Wstępnie po opublikowaniu protokołu kurs EUR/USD wzrósł do 1,0200, a następnie dziś o poranku cofnął się w rejon 1,0150. Reakcja wydaje się zatem mieszana, nie prowadząc do większego impulsu, a kurs głównej pary walutowej utrzymuje się w konsolidacji od poranka 16 sierpnia. Z kolei na Wall Street indeksy po publikacji zniżkowały. S&P500 spadł o 0,3 proc., a Nasdaq 100 o 0,6 proc.
Komitet zwrócił także uwagę na świat cyfrowych aktywów. Uczestnicy spotkania dostrzegli rosnące znaczenie aktywów cyfrowych i ich coraz większe powiązanie z innymi segmentami systemu finansowego, co podkreśla potrzebę ustanowienia solidnych ram nadzorczych i regulacyjnych dla tego sektora, by odpowiednio ograniczyły one potencjalne ryzyko systemowe. Kilku uczestników wspomniało o potrzebie wzmocnienia nadzoru i regulacji nad niektórymi rodzajami niebankowych instytucji finansowych — wynika z opublikowanego protokołu.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82,59% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.