Ropa naftowa najtańsza od pół roku

16.08.2022 11:17|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Cena ropy naftowej WTI utrzymuje się na początku tygodnia poniżej 90 USD za baryłkę, czyli na poziomie sprzed napaści Rosji na Ukrainę. Ropa jest dziś najtańsza od pół roku.

Wydaje się, że dla rynku ropy naftowej istotny może być temat dotyczący spowolnienia gospodarczego na świecie bądź recesji oraz tego, jak długo te zjawiska mogą trwać. Zarówno dane gospodarcze z Chin, jak i Stanów Zjednoczonych zdają się pokazywać słabszą kondycję obu gospodarek i tym samym mogą wpływać na spadek popytu na ropę. To z kolei może wywierać presję na niższe ceny. Według opublikowanych danych w lipcu aktywność fabryk w Chinach zmniejszyła się na tyle, że zmusiła tamtejszy bank centralny do obniżenia oprocentowania kredytów, aby popyt nie uległ zapaści. Z kolei w Stanach Zjednoczonych rynek mógł zostać zaskoczony przez drugi z największych spadków w historii indeksu produkcji New York Empire State. Powyższe wskaźniki mogą oddziaływać na rynek od strony popytowej, to jednak tylko jedna część układanki.

Od strony podaży mogą szykować się długo wyczekiwane zmiany. Po zdjęciu embarga na rynek może ponownie zacząć płynąć ropa pochodząca z Iranu. Iran odpowiedział na propozycję Unii Europejskiej. Może ona zmierzać do ponownego wprowadzenia w życie porozumienia nuklearnego z 2015 r. UE wzywa również USA do wykazania się większą elastycznością w realizacji porozumienia. Do zwiększenia podaży ropy może szykować się też Arabia Saudyjska. Prezes Saudi Aramco, państwowego giganta naftowego, oświadczył w weekend, że jego firma jest gotowa na zwiększenie wydobycia do 12 mln baryłek dziennie, to aktualny limit możliwości produkcyjnych spółki. Do zwiększenia produkcji potrzebna jest tylko decyzja rządu Arabii Saudyjskiej.

Według prognozy agencji EIA Stany Zjednoczone również mogą zwiększać swoją produkcję. Produkcja ropy w USA w prognozie z sierpnia wynosi średnio 11,9 mln baryłek dziennie (b/d) w 2022 r. W 2023 r. może wzrosnąć do 12,7 mln b/d. Jeżeli ta prognoza się sprawdzi, USA mogą w przyszłym roku ustanowić produkcyjny rekord. Obecny wynosi 12,3 mln b/d i został ustanowiony w 2019 r.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82,59% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

11 sie 2022 15:48

Siemens z pierwszą stratą od 2010 r., mimo to akcje zyskują

11 sie 2022 15:36

Krypto silnie reaguje na niski odczyt inflacji. Polygon szybko rośnie, zyskując 400% użytkowników

10 sie 2022 15:34

Elon Musk sprzedaje prawie 8 milionów akcji Tesli, usprawiedliwiając się pozwem Twittera

10 sie 2022 15:31

Akcje Coinbase zniżkują po spadku przychodów w drugim kwartale. Tokeny w konsolidacji

10 sie 2022 12:41

Bed Bath & Beyondzyskuje prawie 138 proc. w przeciągu miesiąca — “meme stocks” znowu na ustach Wall Street

10 sie 2022 12:39

Tornado Cash zakazany przez ułatwianie prania brudnych pieniędzy. Hakerzy zwracają ponad 32 mln dolarów do Nomad Bridge

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.