Niemiecka spółka Siemens, producent technologii do automatyzacji i digitalizacji przedsiębiorstw oraz domów poprzez dostarczanie urządzeń hydraulicznych, elektrycznych i elektronicznych oraz sprzętu AGD, odnotowała dziś wzrost przychodów o 27 proc. (rok do roku) i 11 proc. wzrostu pomiędzy kwartałami.
Przekroczono tym samym oczekiwania analityków rzędu 17,47 mld euro, osiągając wynik 17,87 mld euro w III kwartale (rok finansowy zaczyna się wcześniej niż rok kalendarzowy). Ten wzrost przypisano w głównej mierze zwiększeniu zamówień z obszarów automatyzacji przedsiębiorstw i inteligentnej infrastruktury.
“Popyt w europejskim sektorze dóbr inwestycyjnych utrzymuje się” – skomentowali przedstawiciele Barclays w zeszłym tygodniu, po publikacji wyników innych spółek z tego sektora, takich jak ABB i Schneider Electric. Potwierdza to też wypowiedź prezesa Rolanda Buscha, który powiedział, że popyt w tym kwartale był nadal silny pomimo środowiska dotkniętego sankcjami na Rosję, wysoką inflacją i trwającymi skutkami pandemii. Warto jednak zauważyć, że firmy te zazwyczaj operują na długoterminowych kontraktach i spadek popytu może być odnotowany z dużym opóźnieniem.
Siemens ma mocno zdywersyfikowaną działalność nie tylko pod względem produktów, ale też krajów pochodzenia klientów. To może jej jednak nie uchronić jej przez nadciągającą recesją, która wydaje się być problemem nie tylko Europy czy Stanów Zjednoczonych, ale całego świata.
Alarmujące są np. dane niemieckiego PMI dla przemysłu (Purchasing Managers' Index), który bada ocenę koniunktury przez menedżerów. Obecnie ten wskaźnik znajduje się prawie na najniższym poziomie od 2 lat. Podobnie wyglądają też wyniki w innych krajach Europy oraz Ameryki. Gospodarki Azji również wydają się słabnąć.
Siemens poniósł też stratę netto 1,66 mld euro obciążenia za odpisanie wartości swojego udziału w Siemens Energy, który funkcjonował w Rosji. Ponadto spółka szacuje, że w związku z działaniami Federacji Rosyjskiej poniosła dodatkowe straty rzędu 0,6 mld euro.
Mimo wysokich cen energii Siemens ma problemy z uzyskaniem oszczędności ze swoich 35 proc. udziałów w firmie zajmującej się turbinami i energią wiatrową. Od czasu wydzielenia w 2020 r. ma ona za sobą trudne dwa lata, z problemami operacyjnymi i stratami w dziale turbin wiatrowych Siemens Gamesa.
Zysk netto Siemensa na akcję zaskoczył inwestorów niskim wynikiem -2,06 euro, mijając się z oczekiwaniami na poziomie -0,32 euro. Wśród głównych przyczyn wymienia się straty związane z działalnością w Rosji i rosnące ceny energii. Była to pierwsza strata od IV kwartału 2010 r. Siemens obniżył tym samym swoje szacunki rocznego zysku na akcję z 8,70-9,10 euro do 5,33-5,72 euro. Mimo straty działalności w Rosji i innych problemów notowania nie poleciały na dół, jak można się było spodziewać. Prawdopodobnie te informacje były już wliczone w cenę akcji. Zamiast tego inwestorzy wydają się bardziej zaskoczeni przychodami, które były lepsze od oczekiwanych. W efekcie akcje Siemens zyskują prawie 1,5 proc. o 14:00 GMT+3 na platformie Conotoxia MT5.
Rafał Tworkowski, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82,59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.