Michael Burry jest znanym amerykańskim inwestorem, który rozsławił się obstawianiem załamania na amerykańskim rynku nieruchomości i pęknięcia bańki spekulacyjnej w 2008 r.
15 sierpnia złożył on raport 13F do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), ujawniając pozycje swojego funduszu — Scion Asset Management. Ku zaskoczeniu wielu portfel inwestycyjny okazał się prawie zupełnie pusty.
Burry na koniec I kwartału posiadał akcje warte 165 milionów. Wśród nich znajdowały się takie spółki jak Google, Meta czy Stellantis. Jednak najnowszy raport złożony do regulatora ujawnił, że całość została sprzedana i jedyną długą pozycją sławnego inwestora jest GeoGroup — spółka zajmująca się prowadzeniem więzień, ale wartość pozycji jest znikoma i wynosi niecałe 3,31 mln dolarów.
Inwestor zamieszczał ostatnio szereg wpisów sugerujących koniec rajdu na rynku niedźwiedzia. Odbiło się to szerokim echem, dlatego, że inwestor zazwyczaj skutecznie przewidywał rynek, słynąc ze swojej przenikliwości.
Jeśli miałoby dojść do dużych spadków na szerokim tradycyjnym rynku np. akcji, co by to mogło oznaczać dla krypto? Korelacja BTC i Nasdaq 100 zdaje się być widoczna, ale po ostatnim rekordowym odczycie 0,84 z maja spadła pod koniec czerwca do ok. 0,48. Niefortunne jest jednak to, że korelacja rosła wraz z kolejnymi falami spadków i była najwyższa blisko lokalnych dołków.
Jeśli rynek akcji miałby rzeczywiście przeżyć krach, można się spodziewać silnej reakcji rynku krypto. Ostatnie zwiększenie korelacji może wynikać z rosnącego udziału instytucji handlujących tokenami. Do nastawienia Michaela Burrego odniósł się Mati Greenspan CEO Quantum Economic stwierdzając, że przewidywanie czasu i skali kryzysu jest niemal niemożliwe.
"Przewidywanie krachu giełdowego jest bardzo podobne do przewidywania trzęsienia ziemi. Wiesz, że jedno zdarzy się co jakiś czas, ale nigdy nie możesz powiedzieć dokładnie kiedy lub jak poważne będzie" - powiedział Greenspan.
Na platformie Conotoxia MT5, BTC odnotowuje czwartą dobę spadków, tracąc o 10:30 GMT+3 ponad 0,7 proc. Natomiast ETH zyskuje niecałe 0,3 proc., rysując pierwszą świecę wzrostową od trzech dni.
Rafał Tworkowski, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82,59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.