Bank Nowej Zelandii z kolejną podwyżką stóp

17.08.2022 09:34|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Bank Rezerw Nowej Zelandii podniósł dziś główną stopę procentową o 0,5 pkt proc., do poziomu 3 proc., który ostatnio obowiązywał siedem lat temu. Była to już czwarta w obecnym cyklu podwyżka o 50 pkt bazowych, co może czynić RBNZ jednym z silniej zacieśniających politykę monetarną banków centralnych, by w ten sposób obniżyć inflację.

Dzisiejsza podwyżka była zgodna z konsensusem rynkowym. Część decydentów uważa, że inflacja wkrótce może zacząć się stabilizować lub nawet zacząć spadać przez niższe ceny paliw oraz ceny transportu. Niemniej jednak inflacja może powrócić do celu banku centralnego Nowej Zelandii dopiero w połowie 2024 r.

Tym samym może być wymagane dalsze zacieśnianie polityki monetarnej, a jego koniec przewidywany jest na pierwszy kwartał 2023 r. - wynika z oświadczenia wydanego do dzisiejszej decyzji. W efekcie RBNZ może w całym cyklu podnieść główną stopę procentową o około 3,75 pkt proc, w rejon 4 proc. z rekordowo niskiego poziomu 0,25 proc., który miał miejsce w 2021 r. Inflacja w Nowej Zelandii wzrosła do 7,3 proc. w ujęciu rocznym w drugim kwartale 2022 r., z 6,9 proc. w poprzednim okresie. Był to najwyższy wynik od drugiego kwartału 1990 r.

Kurs wymiany NZD/USD zdawał się reagować relatywnie spokojnie na powyższą decyzję, ponieważ była ona zgodna z konsensusem rynkowym. O godzinie 07:30 GMT+3 na platformie Conotoxia MT5 kurs NZD/USD wzrósł o 0,25 proc., do 0,6360. W rezultacie o tej godzinie z głównych walut względem dolara amerykańskiego to NZD zdaje się zyskiwać najwięcej. Od początku miesiąca NZD zyskał do USD 1,10 proc., co może czynić walutę Nowej Zelandii najsilniejszą z głównych walut świata.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82,59% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

16 Aug 2022 15:49

Retailerzy ogłaszają dobre wyniki — akcje rosną

16 Aug 2022 14:01

Liczba inwestujących w BTC w średnim okresie rośnie. Wskaźniki techniczne ETH pogarszają się

16 Aug 2022 11:17

Ropa naftowa najtańsza od pół roku

11 Aug 2022 15:48

Siemens z pierwszą stratą od 2010 r., mimo to akcje zyskują

11 Aug 2022 15:36

Krypto silnie reaguje na niski odczyt inflacji. Polygon szybko rośnie, zyskując 400% użytkowników

10 Aug 2022 15:34

Elon Musk sprzedaje prawie 8 milionów akcji Tesli, usprawiedliwiając się pozwem Twittera

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.