Najgorsze dane z UK od ponad 40 lat. Australia ponownie wprowadza ograniczenia

30.06.2020 12:17|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Coraz więcej przypadków COVID-19, ponowne zamknięcie stanu Victoria w Australii oraz restrykcje w niektórych miastach Stanów Zjednoczonych, a do tego największy spadek PKB Wielkiej Brytanii od ponad 40 lat. To wydarzenia, którymi mogą żyć rynki finansowe.

Wielki spadek PKB i słabość funta

Gospodarka brytyjska skurczyła się o 2,2 proc. w pierwszym kwartale 2020 r., a w czwartym kwartale 2019 r. nie odnotowano żadnych zmian w PKB. Konsensus rynkowy zakładał spadek PKB UK o 2,0 proc. Był to największy spadek PKB Wielkiej Brytanii od trzeciego kwartału 1979 r. Restrykcje związane z epidemię koronawirusa z połowy marca zmusiły firmy do zamknięcia działalności, a konsumentów do pozostania w domu. Konsumpcja prywatna, wydatki rządowe i inwestycje w środki trwałe, spadły bardziej niż początkowo sądzono, natomiast negatywny wkład handlu netto został skorygowany w dół – wynika z opublikowanych danych.

Funt brytyjski na rynku walutowym wydaje się pozostawać słaby, tracąc czy do dolara amerykańskiego, czy również do polskiego złotego. Traderzy cytowani przez agencję Bloomberg podają również, że funt zdaje się tracić trzeci dzień z rzędu, ponieważ spadł szeroki apetyt na ryzyko, a rebalansowanie pozycji wśród instytucji finansowych na koniec miesiąca i kwartału zwiększyło przepływ w stronę dolara amerykańskiego.

Australia zamyka, USA nie otwiera

Negatywnie na notowania dolara australijskiego, który bardzo szybko zyskiwał na wartości w ostatnim czasie, może oddziaływać decyzja stanu Victoria. Stan ten nałożył czterotygodniową blokadę na obszarach Melbourne w celu powstrzymania infekcji koronawirusa. Informacje płynące dziś z banku centralnego Australii (RBA) mówią o tym, że gospodarka Australii prawdopodobnie będzie potrzebowała stałego wsparcia fiskalno-monetarnego, ponieważ wpływ COVID-19 prawdopodobnie będzie się przedłużał.

Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła, że najgorsza pandemia koronawirusa ma dopiero nastąpić z powodu braku globalnej solidarności. Kolejne obszary USA podjęły kroki w celu zmniejszenia skali ponownego otwarcia, zamykając bary w Arizonie i wstrzymując w New Jersey realizację planów otwarcia restauracji i lokali gastronomicznych.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

29 cze 2020 11:22

Przegląd najciekawszych wydarzeń rynkowych

25 cze 2020 10:47

Seria negatywnych informacji dla rynku akcji

24 cze 2020 10:25

Kolejne rekordy na Wall Street

23 cze 2020 10:13

Nasdaq z nowym rekordem wszech czasów. Złoto najdroższe od 8 lat

22 cze 2020 13:15

Mniej infekcji w Chinach. Dolar australijski i euro liderami wzrostów?

4 cze 2020 11:01

Giełdy łapią zadyszkę?

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.