Wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Stanach Zjednoczonych doprowadził do cofnięcia indeksów giełdowych na całym świecie. Z rekordowych poziomów spadł indeks Nasdaq, ponieważ inwestorzy obawiają się potencjalnej drugiej fali zachorowań.
Floryda, Arizona, Teksas i Kalifornia poinformowały o rekordowym wzroście infekcji, a władze przygotowują się do lepszego egzekwowania wytycznych dotyczących dystansu społecznego i innych środków ograniczających rozprzestrzenianie się COVID-19. Skala wzrostu jest na tyle niepokojąca, że może ponownie dojść do wprowadzenia kolejnych restrykcji. Tymczasem liczba ofiar śmiertelnych w Ameryce Łacińskiej przekroczyła 100 tys., według danych Reutera. Z kolei New York Times podał, że Unia Europejska jest przygotowana na zakaz podróżowania Amerykanów, zaliczając obywateli USA do tej samej kategorii co Brazylii i Rosji ze względu na dużą skalę rozprzestrzeniania się wirusa.
Ostatnie lepsze dane gospodarcze stonował Philip Lane, główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego, który ostrzegł, że gospodarka strefy euro będzie potrzebować dużo czasu, aby odzyskać siły po kryzysie pomimo szeregu solidnych danych z ostatnich dni. Co więcej, USA rozważają cła eksportowe w wysokości 3,1 miliarda dolarów na produkty z Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii i Niemiec, jako odwet za subwencje rządowe dla Airbusa.
Jakby tego było mało, Międzynarodowy Fundusz Walutowy obecnie szacuje, że globalny PKB skurczy się w tym roku o 4,9 proc., czyli znacznie więcej niż prognozowany w kwietniu spadek o 3,0 proc. MFW również ograniczył perspektywy ożywienia w 2021 r. do 5,4 proc. w porównaniu do 5,8 proc. zawartej w kwietniowej prognozie.
Dziś o poranku kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy spadają. Futures na Dow Jones zniżkuje o prawie 1,3 proc., na S&P 500 o 1,2 proc., a na Nasdaq 100 o prawie -0,9 proc. Wydaje się to kontynuacją wczorajszych spadków, które również widoczne są na europejskich giełdach.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.