Patrząc na ostatnie wyniki spółki za III kw. br. oraz jej wycenę akcji, ciężko nie oprzeć się wrażeniu, że inwestorzy mogą wybierać ją jako lekarstwo na pogarszające się czasy. W momencie, w którym główny indeks S&P 500 (US500) spadł od styczniowych szczytów o ponad 16 proc., wycena giganta fast foodów wzrosła o 5 proc. Postanowiliśmy sprawdzić, czy przeciętny Amerykanin przerzuci się na BigMac’a w dobie kryzysu?
Sytuacja finansowa spółki
Całościowe przychody od początku roku, mimo że w III kw. mieliśmy do czynienia ze spadkiem o 5 proc. r/r, w porównaniu z ub. rokiem wzrosły o 9 proc. Jak podaje prezes spółki Chris Kempczinski: “Krajobraz makroekonomiczny nadal ewoluuje i utrzymuje się niepewność. My jednak działamy z pozycji siły konkurencyjnej. Chciałbym również podziękować naszym franczyzobiorcom, którzy wykonali wspaniałą pracę, nawigując w tym środowisku, jednocześnie dostarczając wielką wartość naszym klientom”.
Źródło: Conotoxia MT5, McDonalds, Weekly
Pozytywnie na wielkości przychodów mogły wpłynąć podwyżki cen w całym sektorze. Wydaje się, że spółka dość dobrze poradziła sobie z przerzuceniem kosztów na odbiorców, co mogliśmy zobaczyć m.in. w cenie cheeseburgera w Kalifornii, która wzrosła o 50 proc., z 0,99 USD do 1,48 USD. Była to pierwsza podwyżka ceny tej kanapki od 14 lat.
Zysk na akcję spadł o 6,29 proc. r/r., co spółka wyjaśniała rosnącymi kosztami w strefie euro spowodowanymi głównie cenami energii. Z raportu dowiedzieliśmy się jednak, że: “sprzedaż porównywalna w USA wzrosła o ponad 6 proc. w ciągu III kw., co oznacza dziewiąty z rzędu kwartał wzrostu sprzedaży porównywalnej w tym segmencie”.
Obecnie wskaźnik ceny do zysków spółki P/E wynosi 34, co może wskazywać na oznaki przewartościowania. Jeśli jednak uwzględnimy oczekiwania analityków co do przyszłych zysków, to wskaźnik P/E wynosi 26,2, a to mogłoby dawać potencjał do dalszych wzrostów cen akcji. Spółka zapowiedziała też kolejną podwyżkę wypłaty dywidend.
Czy Amerykanie w dobie kryzysu będą jeść w McDonald’s?
Według analiz firmy NUMBEO, która zajmuje się mierzeniem kosztów życia w różnych miejscach na świecie, cena obiadu w tanich restauracjach oscyluje między 10-30 USD (średnia 16 USD). Te same widełki dla przeciętnego zestawu McMeal w McDonald’s w zależności od stanu, wahają się od 7 do 12 USD (średnia 8,5 USD), co wskazuje na dwa razy tańszy posiłek w popularnym fast foodzie. Może nasuwać się od razu pytanie, czy Amerykanie postanowią gotować w domu? Wydaje się to jednak mało prawdopodobne ze względu na to, że według danych Statisty aż 82 proc. obywateli tego państwa żyje w miastach, gdzie znacznie popularniejsze jest jedzenie poza domem. Poza tym przygotowanie posiłku w domu wydaje się nie być na tyle tanie, aby mogło konkurować z jedzeniem w fast foodach.
Z tego też względu możemy przypuszczać, że nawet w przypadku pogorszenia się dochodów przeciętnego Amerykanina trudno będzie zrezygnować z taniego jedzenia poza domem. Ewentualnie zamawiane porcje mogą być mniejsze i tym samym tańsze, ale to akurat mogłoby wszystkim wyjść na zdrowie. Jak wynika bowiem z danych National Health and Nutrition Examination Survey z lat 2017-2020 w skali kraju (USA) 41,9 proc. dorosłych osób zmaga się z otyłością.
Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.