Przyszłość ceny ropy naftowej

23.11.2022 09:00|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Po poniedziałkowych doniesieniach Wall Street Journal o możliwym wzroście wydobycia ropy naftowej przez kartel OPEC o 500 tys. baryłek dziennie cena ropy Brent (XBRUSD) spadła o ponad 5 proc. Gdy następnie Abdulaziz bin Salman, minister energii Arabii Saudyjskiej zaprzeczył tym doniesieniom, ceny surowca wróciły do poziomów sprzed komunikatu. Przyjrzyjmy się jednak, jak mogłaby się kształtować cena surowca względem popytu i podaży.

Podaż na rynku ropy

Jak podaje wspomniany minister energii Arabii Saudyjskiej “Obecne cięcie o 2 mln baryłek dziennie przez OPEC+ trwa do końca 2023 roku i jeśli zaistnieje potrzeba podjęcia dalszych działań poprzez zmniejszenie produkcji w celu zrównoważenia podaży i popytu, zawsze pozostajemy gotowi do interwencji.” 

Źródło: Conotoxia MT5, XBRUSD, Daily

Obecnie, zgodnie z danymi podawanymi przez kartel, globalna podaż tego surowca wyniosła w III kw. br. 100,38 mln b/d., przy popycie równym 99,32 mln b/d. Na ostatnim posiedzeniu OPEC podjęto decyzję o dokonaniu jednego z największych cięć wydobycia o 2 mln b/d, co dałoby poziom produkcji ok. 98 mln b/d. Pamiętajmy, że niedobór produkcji mógłby znacznie wpłynąć na kraje mocno zależne od cen ropy. Przykładem takiego państwa wydają się Stany Zjednoczone, które są jednocześnie największym wydobywcą tego surowca globalnie (obecnie 19 proc. światowej produkcji). By załatać malejącą podaż tego surowca, mogliśmy zobaczyć reakcję USA poprzez zmniejszenie poziomu zapasów o 5,4 mln baryłek wśród firm. 

Niepewna sytuacja popytu na surowiec

Niepokojące mogą być doniesienia o spowolnieniu bądź możliwej recesji od jednego z największych odbiorców tego surowca, czyli Chin. Obecnie stanowią one około 15 proc. światowego zapotrzebowania na ropę naftową i dzienne zużycie mają w okolicach 15 mln b/d. Wydaje się, że znaczny udział zużycia tego surowca dla gospodarki Chin stanowi produkcja przemysłowa, która według ostatnich odczytów wskaźnika PMI na poziomie 49,2 pozwala mówić o spowolnieniu. Doniesienia o wzmożeniu walki z pandemią w Państwie Środka mogły wpłynąć na obniżkę cen ropy WTI (XTIUSD).

Źródło: Conotoxia MT5, XTIUSD, Daily

Obecnie prognozy kartelu OPEC mówią o światowym popycie w 2023 roku na poziomie średnio 101,82 mln b/d (wzrost r/r. o 2,24 mln b/d). Możemy podchodzić do nich z pewną rezerwą, ponieważ zostały opublikowane przed doniesieniami o możliwym spowolnieniu, restrykcjach pandemicznych w Chinach oraz cięciach wydobycia przez kartel. Najnowszy raport pojawi się 13 grudnia, po posiedzeniu OPEC (3 grudnia). 

Możliwe scenariusze

Sytuacja na rynku tego surowca wskazuje na kilka możliwych scenariuszy. Pierwszym z nich, może być niezwiększanie wydobycia przez OPEC oraz spadek popytu ze strony chińskiej. W takim przypadku by popyt zrównał się z podażą, musiałby zmniejszyć się w Chinach o około 13 proc. (2 mln b/d), co wydaje się mało prawdopodobne. 

Drugim scenariuszem mógłby być opisywany przez Wall Street Journal, czyli zmniejszenie wydobycia o 500 tys. b/d oraz spadek popytu z Chin. W takim przypadku zrównanie popytu i podaży mogłoby być spowodowane przez spadek zapotrzebowania globalnego o około 1,5 proc. bądź w samych Chinach o 10 proc., co również wydaje się mało prawdopodobne. 

W ostatnim scenariuszu Chiny radzą sobie z recesją i atakiem koronawirusa, co mogłoby wywołać niedobór surowca rzędu 2 mln b/d (około 2 proc. całego zapotrzebowania). Mogłoby to dawać sygnały do wzrostu jego ceny w przeciągu najbliższych kwartałów.

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

22 lis 2022 12:07

Mistrzostwa świata w Piłce Nożnej 2022, czyli jak można inwestować w sport?

21 lis 2022 14:00

Najchętniej kupowane spółki przez superinwestorów w III kw. - analiza raportu 13F

18 lis 2022 13:12

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 14-18.11.2022

17 lis 2022 15:37

Czego dowiedzieliśmy się po raporcie Nvidii?

17 lis 2022 11:01

Warren Buffet na zakupach. Co nabywa fundusz Berkshire Hathaway? Raport 13F

16 lis 2022 14:20

Jak szczyt G20 i wybuch rakiety w strefie NATO może wpłynąć na rynki finansowe?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.