Jak szczyt G20 i wybuch rakiety w strefie NATO może wpłynąć na rynki finansowe?

16.11.2022 14:20|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Wczoraj rozpoczął się szczyt G20, czyli spotkanie przywódców 20 gospodarczo najsilniejszych państw na świecie. Poruszano m.in. tematy: klimatu, polityki monetarnej oraz wojny w Ukrainie. Niestety, tego samego dnia Rosja przeprowadziła zmasowany atak rakietowy na ukraińskie miasta. Po raz pierwszy doszło także do wybuchu rakiety w Polsce, która jest członkiem NATO. Jaki to może mieć wpływ na rynki finansowe?

Zmiany klimatu i polityka monetarna

Jak podaje Reuters: „Przywódcy G20 zgodzili się na kontynuowanie wysiłków w celu ograniczenia globalnego wzrostu temperatury do 1,5 C, potwierdzając stanowisko z porozumienia paryskiego z 2015 r. w sprawie zmian klimatu. W kwestii polityki monetarnej przywódcy przekazali, że ich banki centralne będą nadal kalibrować tempo zacieśniania, mając jednocześnie na uwadze konieczność ograniczenia cross-country spillovers (termin ten określa negatywne efekty uboczne dla krajów sąsiadujących)”. 

Wydaje się, że dopiero zmiana polityki monetarnej i zmniejszanie poziomów stóp procentowych może być sygnałem do zakupu indeksów. Potwierdzać to też może analiza jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie. Morgan Stanley podaje: “Nasze szacunki na lata 2022-24 są obecnie odpowiednio o 3, 13, 14% poniżej konsensusu. W naszym scenariuszu bazowym rok 2023 oznacza obecnie skromny spadek zysków (-3% wzrostu w ujęciu rocznym), choć nie osadzamy w tym scenariuszu recesji gospodarczej”. Zespół analityków oczekuje, że w scenariuszu bazowym cena indeksu S&P 500 (US500) spadnie do poziomu 3400 pkt (ok. 15 proc.), jednak w przypadku wystąpienia recesji może spaść nawet do 3000 pkt (ok. 25 proc.).

Źródło: Conotoxia MT5, US500, Weekly

 

Wojna Rosji z Ukrainą

Znaczącym tematem podczas spotkania wydaje się wojna Rosji z Ukrainą. Tym bardziej że wczoraj dowiedzieliśmy się o licznych bombardowaniach ukraińskich miast. Jak podaje portal CNN: Światowi przywódcy zgromadzeni na szczycie G20 na Bali próbują rozproszyć potencjalną eskalację w trwającej od miesięcy wojnie na Ukrainie po tym, jak pocisk rosyjskiej produkcji uderzył w należącą do NATO Polskę, zabijając dwie osoby. 

Sytuację tę na szczycie postanowił skomentować m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, mówiąc: “Pocisk, który zabił dwie osoby w Polsce, prawdopodobnie nie został wystrzelony z Rosji”.

Obecnie nie mamy jednak dokładnej informacji, kto i czy celowo wystrzelił rakietę na teren NATO. Większość członków spotkania potępiła Rosję i jej inwazję na Ukrainę. W przypadku jednak eskalacji konfliktu, co dziś wydaje się mało prawdopodobne, osłabienie waluty europejskiej mogłoby być mocno prawdopodobne. W takim scenariuszu moglibyśmy zobaczyć ucieczkę kapitału z Europy do Stanów, co mogłoby oznaczać spadki kursu EUR/USD.

Źródło: Conotoxia MT5, EURUSD, Weekly

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

15 lis 2022 15:10

Czy Dax już wycenia koniec wojny na Ukrainie?

15 lis 2022 10:39

Czy na spadającej inflacji można zarobić?

14 lis 2022 14:38

8 dolarowa bomba atomowa dla Eli Lilly?

14 lis 2022 9:29

Dolar odzyskuje formę, kryptowaluty toną

10 lis 2022 15:55

Wiadomości rynkowe: podsumowanie tygodnia 07-10.11.2022

10 lis 2022 13:14

Wyniki, których ETFów wydają się najciekawsze?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.