Wyniki, których ETFów wydają się najciekawsze?

10.11.2022 13:14|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

ETF (Exchange-traded fund) rodzaj pasywnego funduszu, który ma odzwierciedlać zachowanie konkretnych indeksów, bądź sektorów. Możemy dzięki temu osiągnąć ekspozycję na danym rynku, sektorze, czy państwie przy jednoczesnym zachowaniu niskich kosztów. Nie musimy dzięki temu kupować np. wszystkich 500 spółek z indeksu S&P 500. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, które z tych funduszy mogły osiągnąć najciekawsze wyniki w okresie ostatnich 3 miesięcy.

Wyniki funduszy

Spośród 200 badanych funduszy 24 proc. z nich uzyskało pozytywną stopę zwrotu. Średnia zmienność funduszu mierzona odchyleniem standardowym w tym okresie wyniosła 15,12 proc. Największy indeks S&P 500 spadł w tym okresie o 7,17 proc., osiągając zmienność 12,24 proc. Wydaje się, że na podstawie tych informacji możemy zobaczyć obecny moment cyklu koniunkturalnego.

Najlepsi z najlepszych

Gdybyśmy chcieli zestawić najlepszych wygranych, moglibyśmy porównywać ich stopy zwrotu. Jednak wydaje się, że takie zestawienie nie bierze pod uwagę aspektu ryzyka danej inwestycji. W tym celu do mierzenia efektywności inwestycji wykorzystamy wskaźnik Sharpe’a, czyli zależność osiągniętej stopy zwrotu do poziomu ryzyka całkowitego (odchylenie standardowe). Dla tego wskaźnika przyjmuje się, że wartości powyżej 50 proc. są uznawane za wynik lepszy od średniej rynkowej w długim okresie.

Największą stopę zwrotu osiągnął iShares MSCI Turkey ETF (TUR), która wyniosła w ciągu ostatniego kwartału 47,68 proc. Fundusz ten ma za zadanie dążyć do śledzenia wyników inwestycyjnych szerokiego indeksu złożonego z tureckich akcji. Składa się on z 27,16 proc. Z tureckich spółek przemysłowych i 19,47 proc. ze spółek zajmujących się przetwórstwem materiałów. Na wynik znaczącego wzrostu mogła mieć narastająca inflacja, która obecnie wynosi, aż 85,51 proc. Mimo tak wysokiego spadku wartości liry tureckiej denominowany w dolarach ETF osiągnął taki wynik. Sharpe dla tego okresu wyniósł 220,46 proc.

Źródło: MT5, TUR, Weekly


Drugą najlepszą stopę zwrotu osiągnął fundusz VanEck Oil Services ETF (OIH). Fundusz ma na celu śledzenie ogólnych wyników spółek notowanych w Stanach Zjednoczonych i zajmujących się usługami naftowymi dla sektora upstream, które obejmują sprzęt naftowy, usługi naftowe lub wiercenia. Składający się z 25 spółek fundusz w ostatnim kwartale osiągnął wynik 44,67 proc., przy wskaźniku Sharpe’a, który osiągnął 185,51 proc. Wydaje się, że tak dobre rezultaty mogły być spowodowane sytuacją na rynku ropy naftowej.

Na ostatnim miejscu podium znalazł się Invesco Energy S&P US Select Sector UCITS ETF (XLES), który podobnie jak w przypadku poprzedniego funduszu naśladuję wyniki sektora energetycznego Stanów Zjednoczonych. Fundusz ten składający się ze spółek z indeksu S&P 500 (US500) w przeciwieństwie do poprzednika nastawiony jest tylko na spółki energetyczne. W badanym okresie osiągnął wynik 29,77 proc. przy wskaźniku Sharpe’a na poziomie 182,51 proc. Na wynik wydaje się, że również wpłynęła cena ropy

Najbezpieczniejsi

Wśród funduszy, które osiągnęły pozytywną stopę zwrotu oraz najniższą zmienność znalazł się Xtrackers MSCI Japan UCITS ETF (XMUJ). Fundusz dający ekspozycję na kluczowe spółki Japońskie, które posiadają minimum 85 proc. udziału w danym rynku. Dodatkowo fundusz ten denominowany w dolarach zabezpiecza się przed zmianą kursu dolarowego do jena Japońskiego (USD/JPY). Zmienność w badanym okresie kwartału wyniosła zaledwie 6,05 proc. a fundusz mimo wahań na głównym indeksie Japonii NIKKEI 225 (JP225) wzrósł o 1,15 proc. Wskaźnik Sharpe’a wyniósł w badanym okresie 18,99 proc.

Źródło: MT5, XMUJ, Daily

Na drugim miejscu znalazła się ekspozycja na, wydającą się od lat szybko rozwijać gospodarkę Indii, fundusz iShares MSCI India UCITS ETF (NDIA). Co może wydawać się ciekawe, to w 24,73 proc. składa się on ze spółek z branży finansowej. Na drugim miejscu pod względem wagi są spółki z branży informatycznej stanowiące 15,02 proc. funduszu. Zmienność w podanym okresie wyniosła 8,09 proc. przy osiągniętym wyniku na poziomie 3,47 proc. Daje to wskaźnik wyniku do zmienności (Sharpe’a) na poziomie 42,89 proc.

Do specjalnie wyróżnionych zaliczyć możemy AXS First Priority CLO Bond ETF (AAA), który mimo spadku wartości na poziomie -0,98 proc. może pochwalić się zmiennością zaledwie wynoszącą 0,91 proc. W normalnych warunkach fundusz ten inwestuje co najmniej 80% swoich aktywów w transze długu o najwyższym priorytecie o ratingu AAA zabezpieczonymi zobowiązaniami kredytowymi. Fundusz ten może inwestować w obligacje o dowolnym terminie zapadalności. Dodatkowo fundusz ten jest aktywnie zarządzany i nie stara się naśladować wyników żadnego konkretnego indeksu.

Najbardziej niezależny

Gdy chcemy zmniejszyć ryzyko portfela, to zgodnie z teorią portfela powinniśmy szukać klas aktywów, które są najmniej ze sobą zależne. Poziom zależności zazwyczaj mierzymy poziomem korelacji dwóch aktywów, gdzie wartość korelacji 1 oznacza doskonale skorelowane aktywa, wartość -1 doskonale przeciwnie skorelowane (gdy jedno rośnie, to drugie dokładnie tyle samo spada), a wartość 0 oznacza całkowity brak zależności.

Najniższym wskaźnikiem zależności względem największego indeksu S&P 500 (US500) wykazał się fundusz United States Oil Fund, LP (USO) starający się odzwierciedlić zmiany ceny ropy naftowej poprzez inwestowanie w kontrakty terminowe na ten surowiec o różnych terminach zapadalności. Po okresie 3 miesięcy fundusz osiągnął stopę zwrotu równą 6,02 proc. z ryzykiem wynoszącym 18,87 proc. Wskaźnik zależności (korelacja) wyniósł 0,24, co oznaczać może niską zależność względem szerokiego rynku. Sharpe dla tego funduszu wyniósł 31,93 proc.

Źródło: MT5, USO, Daily


Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

10 Nov 2022 9:05

Kurs dolara przed danymi o inflacji z USA

9 Nov 2022 14:34

Wybory w Stanach Zjednoczonych czego możemy się spodziewać na rynkach finansowych?

9 Nov 2022 10:00

Kolejne uderzenie w rynek kryptowalut — FTX upada?

8 Nov 2022 14:37

Ekspozycja na sektor finansowy w USA? Spojrzenie na ETFy

8 Nov 2022 11:14

Silne spadki kryptowalut - kurs FTT pod presją

7 Nov 2022 15:24

Biden czy OPEC - kto wygra starcie o ceny ropy?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.