Ostatnia decyzja kartelu OPEC o zmniejszeniu wydobycia ropy spotkała się z odpowiedzią prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, który to 31 października zwołał nagłą konferencję po decyzji kartelu. Zapowiedział do tego podjęcie znacznych kroków w celu zbicia ceny, określając koncerny paliwowe następującymi słowami: „Ich zyski to wojenne profity - zyski z brutalnego konfliktu, który pustoszy Ukrainę i krzywdzi dziesiątki milionów ludzi na całym świecie”.
Sytuacja w Stanach Zjednoczonych na rynku ropy naftowej
Od wypowiedzi prezydenta Bidena cena ropy WTI (XTIUSD) na rynkach podrożała o ponad 16 proc. do poziomu 92 USD za baryłkę. Przypomnijmy jednak, że obecnie Stany Zjednoczone są producentem numer jeden na rynku ropy. Zgodnie z ostatnimi danymi EIA (Energy Information Administration) produkcja wynosi 11,975 mln baryłek dziennie (11,9 proc. światowej produkcji). Są to poziomy z listopada 2019 r., gdy cena za baryłkę była w okolicy 55 USD. Czy uda się zmusić Bidenowi firmy do zwiększenia wydobycia?
W środę poznamy wyniki zmiany stanów zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych. W zeszłym tygodniu zmniejszyły się one o 3,115 mln baryłek (0,45 mln baryłek dziennie). Jeśli ten trend będzie kontynuowany, to można przypuszczać, że działania rządu Stanów Zjednoczonych przyniosły pierwsze rezultaty. Jednak negatywnie wydaje się przedstawiać ilość zapasów. Zgodnie z danymi EIA wynoszą ona obecnie 836,62 mln baryłek, co oznacza spadek od szczytów z lipca 2020 r. o 29 proc. Gdyby obecny trend zużycia zapasów się utrzymał, to zapasy skończyłyby się w ciągu 5 lat, gdyby się podwoił, to braki moglibyśmy zobaczyć już po 2,5 roku.
Czy OPEC doprowadzi do światowej recesji?
Zgodnie z danymi przedstawionymi przez OPEC w 3 kwartale 2022 r. światowa podaż wyniosła 100,63 mln baryłek dziennie, a samego kartelu, który składa się z 13 państw głównie z rejonów bliskiego wschodu, wyniosła 29,45 mln baryłek na dzień (28 proc. światowego wydobycia). Zapotrzebowanie w tym czasie wyniosło 99,33 mln baryłek na dzień. Przewiduje się, że zapotrzebowanie może się utrzymać na podobnym poziomie. Z zapowiedzi kartelu może wynikać chęć do zmniejszenia wydobycia o ponad 2 mln baryłek dziennie. Może to spowodować powstanie niedoboru na światowym rynku o około 2 proc. W takim przypadku zdaje się, że moglibyśmy się spodziewać wzrostów ceny na tym rynku.
By pokryć opisywany niedobór, rząd Bidena musiałby zwiększyć produkcję o 16 proc., bądź zwiększyć podaż do poziomów około 14 mln baryłek tygodniowo. Obydwa scenariusze i ich miksy mogą okazać się mało prawdopodobne.
Wydaje się, że ceny ropy, a w tym i paliw, mają istotny wpływ na inflację. W efekcie rząd prezydenta Stanów Zjednoczonych może zrobić wszystko, co w jego mocy, by ograniczyć ryzyko wystąpienia dalszego wzrostu cen.
Informacją, która w ostatnich dniach mogłaby doprowadzić do obniżki popytu na światowym rynku, jest deklaracja rządu Chin, który potwierdził swoje zaangażowanie w prowadzeniu polityki zero-Covid. Mogłoby to doprowadzić do zmniejszenia popytu u jednego z największych importerów tego surowca na świecie.
Co uważa Wall Street o rynku ropy?
Instytut EIA podaje docelową cenę na 2023 rok w okolicach 95 USD/bbl. Jednak konsensus analityków, który podaje portal Trading Economics wskazuje na cenę 108,71 USD/bbl w okresie 12 miesięcy. Dodatkową perspektywę wskazał analityk banku UBS Giovanni Staunovo o zmniejszeniu wydobycia przez OPEC: "Cięcie sugeruje, że jest chęć obrony cen ropy, aby utrzymać się powyżej poziomu 90 dolarów za baryłkę".
Źródło: MT5, XTIUSD, Daily
Jak znaleźć CFD na ropę?
W Conotoxia możesz wybierać spośród CFD na towary i metale szlachetne. Chcąc znaleźć na przykład CFD XTIUSD, wystarczy wykonać 4 proste kroki:
- Aby uzyskać dostęp do Trading Universe - nowoczesnego centrum produktów i usług finansowych, informacyjnych, inwestycyjnych i społecznych za pomocą jednego konta Smart, zarejestruj się tutaj
- Kliknij “Platformy” w sekcji “Invest&Forex”
- Wybierz jeden z rachunków: demo lub real
- Na platformie MT5 wyszukaj wybrany CFD i przeciągnij do okna wykresu. Użyj opcji handlu jednym kliknięciem lub otwórz nowe zlecenie prawym przyciskiem myszy.
Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Znajdź więcej komentarzy i otwórz konto demo na stronie invest.cinkciarz.pl
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.