Na co zwrócić uwagę w przyszłym tygodniu?

04.11.2022 16:24|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Mijający tydzień upłynął pod znakiem decyzji Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych oraz danych z amerykańskiego rynku pracy. Przyszły tydzień to z kolei wybory uzupełniające do Kongresu USA (mid-term elections) oraz oczekiwanie na publikację inflacji również ze Stanów Zjednoczonych.

Rynki_finansowe_wiadomości

Dane, które pojawią się w przyszłym tygodniu, mogą być ważne do określenia dalszej ścieżki dla podwyżek stóp procentowych w USA. Istotny zdaje się być wskaźnik cen konsumpcyjnych, przy czym uwaga może skupić się na miesięcznym wskaźniku bazowym (bez żywności i energii). Jak wylicza ING, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy mieliśmy jeden odczyt 0,7%, cztery 0,6% i jeden 0,3%. Musielibyśmy zobaczyć dane bliższe 0,2%, aby z czasem obniżyć roczną stopę inflacji w kierunku docelowego poziomu 2%. Konsensus w tej chwili wskazywać może na 0,5%. Przed kolejnym posiedzeniem FOMC, które odbędzie się 14 grudnia, jest jeszcze druga szansa na spadek inflacji, gdyż listopadowy wskaźnik CPI zostanie opublikowany 13 grudnia.

Jednak to wybory uzupełniające w USA mogą być kluczowe również dla prowadzonej polityki fiskalnej przez administrację Joe Bidena. Wtorek 8 listopada może być dniem istotnym dla Stanów Zjednoczonych. Sondaże opinii publicznej wydają się wskazywać, że kandydaci partii republikańskiej nabierają rozpędu, a zdobycie większości w Izbie Reprezentantów i Senacie wydaje się obecnie najbardziej prawdopodobnym wynikiem, podaje ING. Jeśli Republikanie uzyskają kontrolę nad Kongresem, zdolność prezydenta Joe Bidena do uchwalania ustaw może zostać poważnie ograniczona. Wtedy istnieje znacznie mniejsze prawdopodobieństwo jakiegokolwiek wsparcia fiskalnego dla gospodarki ze względu na recesję niż gdyby Demokraci zachowali kontrolę nad Kongresem, biorąc pod uwagę, że Republikanie będą szukać możliwości jego zablokowania. W związku z tym, jeśli Demokraci przegrają, bardziej prawdopodobne jest, że w drugiej połowie 2023 r. będziemy świadkami obniżek stóp procentowych w celu zapewnienia bodźca, który pomoże gospodarce odbić się od dna, podsumowuje ING.

notowania_indeks_strachuŹródło: Conotoxia MT5, VIX, Weekly

Czy rynek obawia się danych z USA?

Zdaje się, że rynek nie obawia się ani danych o inflacji, ani o wynik wyborów w USA, przynajmniej spoglądając na te obawy przez pryzmat kontraktów na indeks VIX. Tutaj możemy obserwować trzeci tydzień spadku z rzędu z poziomu ponad 32 pkt. do 25 pkt. obecnie. W rezultacie rynek wycenia możliwy spadek zmienności w ciągu miesiąca na amerykańskim rynku akcji, co może pomagać tamtejszym bykom. W mijającym tygodniu najsilniejszą spółką z indeksu Dow Jones zdaje się być Boeing ze wzrostem o ponad 11 proc., a następnie Caterpillar ze zwyżką o prawie 4 proc. oraz Goldman Sachs ze wzrostem o 3,88 proc. w tydzień. Z kolei w szerokim indeksie S&P500 największy tygodniowy wzrost odnotowuje spółka ABIOMED. Mowa o prawie 45 proc. ruchu w górę. Katalizatorem dla wzrostów miała być informacja z tego tygodnia, że firma Johnson & Johnson ma przejąć spółkę, a transakcja ma opiewać na ponad 16,5 mld USD.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd.  (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Znajdź więcej komentarzy i otwórz konto demo na stronie invest.cinkciarz.pl

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

4 lis 2022 13:18

Kurs dolara przed danymi z rynku pracy USA

3 lis 2022 14:04

Co w roku 2022 działo się w świecie krypto?

3 lis 2022 9:59

Kurs dolara po decyzji Fed

2 lis 2022 11:39

Fed z czwartą podwyżką o 75 pb? Jak może reagować kurs dolara?

31 paź 2022 10:57

Co dalej z dolarem? Podsumowanie października na rynkach finansowych.

28 paź 2022 16:13

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 24-28.10.2022

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.