Październik 2022 r. zdaje się przynosić wytchnienie wielu klasom aktywów. W tym czasie podnosić się próbowały rynki akcji, obligacji czy kryptowalut, a dolar amerykański zdawał się równocześnie tracić na wartości, wraz ze spadającym kontraktem na “indeks strachu” VIX.
Wyniki kluczowych indeksów i spółek
W październiku, z popularnych kontraktów terminowych, największe wzrosty odnotował kontrakt na amerykański indeks Dow Jones Insustrial Average. Wzrósł on w tym czasie o prawie 13 proc. Choć miesiąc jeszcze się nie skończył, to na tę chwilę w całym indeksie od początku października z ujemnym wynikiem plasuje się tylko Verizon. W skali miesiąca spadek wynosi 0,92 proc. Natomiast największy wzrost w indeksie osiągnął Caterpillar (wzrost o ponad 30 proc.). Spółka podała, że sprzedaż i przychody w trzecim kwartale 2022 r. odnotowały roczny wzrost o 21 proc., osiągając poziom 15 mld USD. Zysk firmy wyniósł 2,04 mld USD, co stanowi wzrost o 43,13 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku, podał serwis BBN. Zysk operacyjny wzrósł o 45,73 proc. rok do roku i wyniósł 2,42 mld USD. Caterpillar jest wiodącym na świecie producentem sprzętu budowlanego i górniczego, silników wysokoprężnych, przemysłowych turbin gazowych oraz lokomotyw spalinowo-elektrycznych.
Źródło: Conotoxia MT5, Caterpillar, Monthly
DAX również ze wzrostem w październiku
Drugim popularnym instrumentem, który zdawał się odreagowywać wcześniejsze spadki, był kontrakt na niemiecki indeks DAX. Choć pojawiające się prognozy makroekonomiczne dla niemieckiej gospodarki wydają się pogarszać, a Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe, to DAX wzrósł niemal o 10 proc. Spółką, która mogła zyskać najwięcej, jest Deutsche Bank, gdyż do teraz w skali miesiąca wynik wyniósł ponad 30 proc. Niemiecki bank podał w październiku najlepsze wyniki od 2016 r. Przychody netto za trzeci kwartał 2022 r. wyniosły 6,9 mld euro, co oznacza wzrost o 15 proc. rok do roku i jest najwyższym przychodem za trzeci kwartał od 2016 r.
Kurs dolara spadł o prawie 1 proc.
Rynkowe nadzieje na to, że amerykański Fed spowolni podwyżki stóp procentowych na koniec roku oraz w pierwszym kwartale 2023, mogły doprowadzić do spadku dolara amerykańskiego w październiku. Na tę chwilę indeks USD jest notowany o 0,9 proc. niżej niż na początku miesiąca przy poziomie 111 pkt. Kurs EUR/USD znajduje się blisko parytetu na poziomie 1,0000, a wszystko to prawdopodobnie w oczekiwaniu na decyzję Fed w sprawie stóp procentowych 2 listopada. Rynek zdaje się oczekiwać podwyżki o 75 pb do 3,75-4,00 proc. Koniec cyklu podwyżek może być z kolei wyceniany na początek 2023 r. na poziomie 4,75-5,00 proc.
Największe spadki października?
Wydaje się, że wśród popularnych kontraktów, największy spadek w październiku może odnotować VIX, który spadł o 15 proc. do 26,86 pkt dziś o poranku. Spoglądając na wykres kontraktu obrazującego oczekiwaną zmienność na indeksie S&P500 można dostrzec, że w tym miesiącu notowania mogły zawrócić przy potencjalnym poziomie oporu.
Źródło: Conotoxia MT5, VIX, Weekly
Czy zmienność utrzyma się na niższych poziomach w listopadzie? Tu wiele może zależeć od amerykańskiego banku centralnego oraz wydarzeń na wschodzie Europy.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Znajdź więcej komentarzy i otwórz konto demo na stronie invest.cinkciarz.pl
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.