Dziś Europejski Bank Centralny zdecyduje prawdopodobnie o podwyżce stóp procentowych, a także może odnieść się co do dalszych działań związanych z sumą bilansową banku. Podstawowe pytanie może być takie, od kiedy EBC będzie chciał ją zacząć zmniejszać.
Możliwe decyzje EBC
Na ten moment podstawowym scenariuszem może być podwyżka stóp procentowych o 0,75 pkt proc., do 1,5 proc. na stopie depozytowej. Ze względu na wysoką inflację prawdopodobnie będą potrzebne dalsze podwyżki stóp procentowych, co EBC może zaznaczyć w komunikacie. Tempo podwyżek może zależeć od napływających danych. Towarzyszyć może temu negatywne spojrzenie na gospodarkę strefy euro z ryzykami skierowanymi w dół, jeśli chodzi o PKB, czemu wyraz może dać Christine Lagarde podczas konferencji prasowej. Do tego dochodzi wspomniany temat redukcji sumy bilansowej. Tu EBC może mieć utrudnione zadanie, aby nie doprowadzić do szybkiego wzrostu rentowności krajów południa Europy.
Stąd działania banku centralnego mogą być wyważone i rozłożone w czasie. Obecnie oczekuje się, że po pierwszym kwartale 2023 r. EBC może zdecydować się na działania zacieśniające politykę monetarną jeszcze bardziej, przez sprzedaż obligacji. Przyspieszenie tego procesu mogłoby zostać odebrane, jako bardziej jastrzębi sygnał, zaś odłożenie go w czasie np. na drugą połowę 2023 r., jako gołębi. Dodatkowo dochodzi jeszcze tempo dla dalszych podwyżek. Wczoraj Bank Kanady zdecydował się na mniejszą podwyżkę stóp procentowych, gdyż o 0,5 pkt proc., a nie 0,75, jak oczekiwał tego rynek. Niemniej Bank Kanady podkreślił, że będzie kontynuować zacieśnianie ilościowe (QT).
Źródło: Conotoxia MT5, EUR/USD, Daily
Kurs euro przed EBC. Podwyżka stóp procentowych?
Wczoraj kurs euro wzrósł powyżej 1,0000 USD. Dziś, jeśli podwyżka stóp procentowych okaże się zgodna z oczekiwaniami, to kurs pary EUR/USD mógłby pozostać stabilny i poruszać się w rejonie 0,9950 - 1,0050 USD, czekając na decyzję Fed, którą poznamy 2 listopada. Mogą jednak pojawić się inne czynniki wpływające istotnie na kurs walutowy, chodzi np. o dane dotyczące zmiany bilansu banku centralnego. Jeśli pojawiłyby się wzmianki o programie zacieśniania ilościowego i redukcji sumy bilansowej, mógłby być to czynnik wspierający euro.
Z drugiej strony EBC ma w zanadrzu narzędzie TPI (Instrument Ochrony Transmisji). Jego wdrożenie może oznaczać wybiórcze luzowanie ilościowe, aby zmniejszyć spready obligacji na europejskim rynku. W minionych tygodniach spread obligacji Włoch w relacji do obligacji Niemiec wzrósł do najwyższego poziomu od czerwca 2019 r. Użycie tego narzędzia lub zapowiedź takiego działania mogłaby osłabić euro w stronę 0,98 USD.
Inne istotne dane makroekonomiczne
Oprócz decyzji EBC, która pojawi się dziś o 14:15 (GMT+2) i konferencji prasowej, która rozpocznie się o 14:45 (GMT+2), rynek może czekać na dane o PKB USA oraz inflacji bazowej PCE. Konsensus rynkowy zakłada, że PKB USA wzrosło w III kw. o 2,1 proc. w ujęciu annualizowanym, zaś inflacja bazowa PCE spadła z 4,7 proc. w II kw. do 4,6 proc. w III kw. Dlaczego te dane mogą być istotne? Wydaje się, że rynek w ostatnich dniach rozpoczął grę pod łagodzenie cyklu podwyżek stóp procentowych w USA ze względu na słabnący przemysł i rynek nieruchomości. Z kolei wysoka inflacja i nadal solidny wzrost gospodarczy mogłyby ponownie zmienić nastawienie uczestników rynku, a wtedy obecne osłabienie USD możliwe, że okazałoby się tylko korektą. Tymczasem słabsze dane z USA mogłyby przypieczętować pivot Fed i wolniejsze podwyżki stóp w niedalekiej przyszłości.
Źródło: Conotoxia MT5, USDIndex, Daily
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Znajdź więcej komentarzy i otwórz konto demo na stronie invest.cinkciarz.pl
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.