Sezon wynikowy jest okresem, w którym może dochodzić często do podsumowań i wyjścia z błędnych założeń przez inwestorów. Dopiero teraz możemy powiedzieć, jaki wpływ sytuacja ekonomiczna ma na spółki, których publikacje mogły być zaskakujące.
Sytuacja na rynku - wyniki finansowe spółek
Będąc już po pierwszym tygodniu wyników finansowych za III kwartał tego roku, mogliśmy w wielu spółkach doświadczyć pozytywnych zaskoczeń. Szczególnie wydaje się, że dobrze wypadły spółki z sektora bankowego, które mogły dawać ogólny pogląd wyników tego sektora. Jak podaje John Butters, starszy analityk FactSet „do piątku 20% spółek z S&P 500 podało wyniki za trzeci kwartał. Spośród tych spółek 72% podało rzeczywisty zysk na akcję (EPS) powyżej szacunków, co jest poniżej 5-letniej średniej 77% i poniżej 10-letniej średniej 73%. Łącznie spółki podają zyski o 2,3% wyższe od szacunków, co jest poniżej 5-letniej średniej wynoszącej 8,7% i poniżej 10-letniej średniej wynoszącej 6,5%”.
Humana Inc. znów zaskoczy?
Według rankingu Zacks pozytywnie zaskoczyć może amerykański ubezpieczyciel z siedzibą w Louisville. Ranking prowadzony przez instytut Zacks przeprowadza metaanalizę prognoz analityków i na jej podstawie oszacowuje prawdopodobne zaskoczenia oraz ich skalę wśród analiz. Grupuje on spółki według rankingu, gdzie najlepsze z nich, do których wyników analitycy najmniej są zgodni, wydają się w przeszłości pokazywać największe zaskoczenia po publikacji wyników.
Wśród spółek o wysokim rankingu i rekomendacji (kupuj) przez instytut Zacks przedstawia się Humana Inc. (Humana), która nieprzerwanie od dłuższego czasu wydaje się być w silnym trendzie wzrostowym. Według analizy instytutu przewidywany zysk na akcję spółki Zacks EPS jest o 1,12 proc. lepszy od konsensusu analityków, który wynosi obecnie EPS 6,28 (poprzednio 8,67). Spółka ta regularnie wydaje się pozytywnie zaskakiwać analityków swoimi wynikami od 7 lat. Raport jej wyników zobaczymy już 2 listopada.
Źródło: Mt5, Humana.cfd, Daily
Sytuacja na rynku motoryzacyjnym
Po względnie pozytywnych danych finansowych Tesli (Tesla) w obliczu spodziewanych przez większość analityków pogarszających się wyników sektora, wydaje się być ona zaskoczeniem. Mimo to akcje producenta samochodów elektrycznych nie wydają się uwzględniać tego w cenie.
Już 26 października poznamy wyniki finansowe Forda, którego przewidywany EPS wynosi 0,27 (poprzednio 0,68). Jak podaje Zacks investment research “wyniki Forda za trzeci kwartał prawdopodobnie zostaną podbite przez wzrost wolumenu sprzedaży. Konsensus Zacks Consensus Estimate dla całkowitej sprzedaży hurtowej na świecie wynosi 1.101.000 sztuk, co oznacza wzrost z 1.012.000 sztuk w analogicznym okresie roku poprzedniego”, oraz“Konsensus Zacks Consensus Estimate dla zysków i przychodów Forda w tym kwartale wynosi odpowiednio 29 centów na akcję i 37,3 mld dolarów przychodu ogółem. W dwóch z czterech poprzednich kwartałów Ford przekroczył szacunki, a średnie zaskoczenie wyniosło 24,5%” (średnie odchylenie zysku EPS dla tej spółki wyniosło 24,5% od konsensusu analityków). Jeżeli przewidywania te okażą się prawdą, możemy spodziewać się pozytywnych sygnałów na kursie akcji Forda (Ford). Zwłaszcza, biorąc pod uwagę to, co zdaje się być już uwzględniane w cenach akcji, czyli negatywne czynniki w postaci rosnących kosztów oraz problemów z łańcuchem dostaw w branży.
Źródło: Mt5, Ford, Daily
Co jeszcze na giełdzie w tym tygodniu?
Jak wspominaliśmy w piątkowym podsumowaniu tygodnia, szczególnie ważne wydają się dzisiejsze raporty finansowe m.in. Googla (Alphabet), Apple (Apple) czy Facebooka (Facebook). Szczególnie dla ostatniej spółki zaciekawić mogą wyniki branży mediów społecznościowych oraz ich inwestycji w projekt Metaverse. W czwartek, 27 października przedstawi raport m.in. Amazon, McDonald’s oraz MasterCard.
Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.