Kurs jena odnotowuje gwałtowne zmiany. Japonia walczy ze spekulantami

24.10.2022 10:56|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W piątek, 21 września podczas późnych godzin popołudniowych w Europie, a z kolei wieczornych w Japonii, doszło do gwałtownego załamania kursu USD/JPY. Notowania tąpnęły z okolic 151,50 do 146 jenów za dolara. Na rynku miała mieć miejsce kolejna interwencja władz japońskich po tym, jak wcześniej jen osłabił się do poziomów ostatnio widzianych 32 lata temu.

Kurs_jena

Jen opada z sił?

Japoński minister finansów Shunichi Suzuki powiedział w poniedziałek, że rząd próbuje stawić czoła spekulantom walutowym, ponieważ jen nadal ulega dużym wahaniom. Systematyczne osłabienia się waluty spowodowało w piątek kolejną interwencję Banku Japonii. Suzuki zapewnił, że ministerstwo monitoruje rynek walutowy, podał serwis BBN. Z kolei japoński wiceminister finansów do spraw międzynarodowych Masato Kanda dodał, że rząd "będzie nadal podejmował odpowiednie działania przeciwko nadmiernym, nieuporządkowanym ruchom na rynku."

kurs_jena_wykresŹródło: Conotoxia MT5, USD/JPY, H1

Wypowiedzi japońskich władz

Masato Kanda powiedział również dziennikarzom, że Japonia nie może tolerować spekulantów, którzy w znacznym stopniu zmieniają kursy walut i mają negatywny wpływ na życie ludzi i gospodarkę światową. Tymczasem premier Japonii Fumio Kishida wydał w sobotę nowe ostrzeżenie przed nadmiernymi ruchami jena na rynku walutowym, mówiąc, że kraj nie zawaha się przed podjęciem "odpowiednich" środków, gdy będzie to konieczne. Z kolei gubernator Banku Japonii Haruhiko Kuroda powiedział, że bank centralny musi wspierać odbudowę gospodarczą Japonii po pandemii. BOJ zrobi wszystko, aby osiągnąć stabilną inflację wspieraną przez wzrost płac. Szybkie osłabienie jena staje się czynnikiem podnoszącym inflację, wynika z cytatów opublikowanych przez agencję Bloomberg.

Bank Japonii będzie walczyć z Fed?

Wydaje się, że głównym czynnikiem, który może stać za osłabieniem jena w ostatnich miesiącach, jest rozbieżność w prowadzonej polityce monetarnej przez Fed i Bank Japonii. Fed zdecydował się na bezprecedensowe tempo podwyżek stóp procentowych, zaś Bank Japonii trwa przy prowadzeniu luźnej polityki monetarnej. W rezultacie dolar amerykański zwiększać może swoje oprocentowanie na rzecz jena japońskiego, a kapitał zdaje się płynąć tam, gdzie jest w stanie dostać większe odsetki.

jen_wykres_miesieczny

Źródło: Conotoxia MT5, USD/JPY, MN

Niemniej jednak obecne działania japońskich władz wydają się wskazywać, że ministerstwo finansów będzie starało się przegonić tych, którzy grają pod dalszą słabość JPY. Jeśli tak jest w istocie, to wydaje się prawdopodobne, że Japonia to kraj, który uważa, że Fed jest rzeczywiście bliski odejścia od tempa podwyżek o 75 pb co spotkanie. W sytuacji, gdy BOJ jest przygotowany do utrzymania ultraluźnej polityki na posiedzeniu w tym tygodniu, jedyna nadzieja na trwałą ulgę dla jena powinna pochodzić z drugiej strony Pacyfiku. Jeśli tak się jednak nie stanie, to zdaje się, że jedynym rezultatem, jaki osiągnie Japonia, będzie spadek rezerw walutowych.

Czy wiesz, że kontrakty CFD pozwalają handlować zarówno na spadkach, jak i na wzrostach cen?
Instrumenty pochodne umożliwiają otwieranie pozycji kupna i sprzedaży, a tym samym inwestowanie przy wzroście, jak i spadku kwotowań. W Conotoxia możesz wybierać spośród CFD na ponad 100 parach walutowych. Chcąc na przykład znaleźć CFD na USD/JPY, wystarczy wykonać 4 proste kroki:

  1. Aby uzyskać dostęp do Trading Universe - nowoczesnego centrum produktów i usług finansowych, informacyjnych, inwestycyjnych i społecznych za pomocą jednego konta Smart, zarejestruj się tutaj.
  2. Kliknij “Platformy” w sekcji “Invest&Forex”
  3. Wybierz jeden z rachunków: demo lub live
  4. Na platformie MT5 lub cTrader wyszukaj poszukiwaną parę walutową CFD i przeciągnij ją do okna wykresu. Użyj opcji handlu jednym kliknięciem lub otwórz nowe zlecenie prawym przyciskiem myszy.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd.  (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Znajdź więcej komentarzy i otwórz konto demo na stronie invest.cinkciarz.pl
 
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

21 paź 2022 16:24

Wiadomości giełdowe: Podsumowanie tygodnia 17-21.10.2022

21 paź 2022 9:55

Kontynuacja wyprzedaży na rynku obligacji

20 paź 2022 15:48

Czy decyzja OPEC poprawi notowania W&T Offshore?

20 paź 2022 12:41

Bitcoin i 29 miesięcy od ostatniego halvingu. Czy koniec bessy może być blisko?

19 paź 2022 13:22

Inflacja w Europie bije kolejne rekordy

18 paź 2022 11:59

Apetyt na ryzyko utrzymuje się na rynkach. Stabilizacja kursu EUR/USD?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.