Kontynuacja wyprzedaży na rynku obligacji

21.10.2022 09:55|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Obligacje skarbowe, choć mogą być uznawane za relatywnie bezpieczny instrument inwestycyjny, nie mogą pochwalić się w tym roku powyższym statusem. Dynamika zmian w stopach procentowych zdaje się być bezprecedensowa, co może wymuszać również duże zmiany na rynku obligacji.

Rentowność obligacji

Rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji przekroczyła w tym tygodniu poziom 4,25 proc., po raz pierwszy od 14 lat. Kolejne spadki cen i wzrosty rentowności mogły pojawić się po wypowiedziach urzędników Rezerwy Federalnej, którzy nadal potwierdzają zaangażowanie w długotrwałą restrykcyjną politykę pieniężną, co może utrzymać negatywną presję na amerykańskie obligacje rządowe, które wydają się mniej atrakcyjne dla inwestorów w środowisku wysokich stóp procentowych. Mogą oni także czekać na kolejne emisje długu już z wyższym oprocentowaniem i na ich rzecz pozbywać się obecnych papierów, które miały niższe oprocentowanie.

Wypowiedzi istotne dla stóp procentowych i obligacji

Prezes i dyrektor generalny Banku Rezerw Federalnych w Filadelfii, Patrick Harker powiedział w czwartek, że stopa funduszy federalnych będzie "znacznie powyżej" 4 proc. do końca 2022 r. z powodu "szczerze rozczarowującego braku postępu w ograniczaniu inflacji", podał serwis BBN. Fed przestanie podnosić stopy procentowe w przyszłym roku, dodał Harker. Restrykcyjne nastawienie, które bank centralny przyjmie w tym momencie, powinno pozostać na miejscu "przez jakiś czas, aby pozwolić polityce monetarnej wykonać swoją pracę". Następnie ocenił on, że wzrost PKB będzie “płaski” w tym roku, a wkrótce wzrośnie o 1,5 proc. i około 2 proc. odpowiednio w 2023 i 2024 r. Stopa bezrobocia osiągnie szczytowy poziom 4,5 proc. w 2023 r. i powinna spaść do 4 proc. w 2024 r., "co sugeruje, że nawet gdy będziemy zacieśniać politykę monetarną, rynek pracy pozostanie całkiem zdrowy" - podkreślił Harker w swojej wypowiedzi, cytowanej przez BBN.

Jak wygląda skala wyprzedaży obligacji?

obligacje_wykres

Źródło: Conotoxia MT5, AGG, Weekly

Spoglądając na wykres notowań ETF o symbolu AGG można zauważyć, że od szczytu z sierpnia 2020 r. cena jednostki tego funduszu spadła o ponad 20 proc. Czym jest fundusz AGG? Fundusz iShares Core U.S. Aggregate Bond ETF dąży do śledzenia wyników inwestycyjnych indeksu złożonego z całego amerykańskiego rynku obligacji o ratingu inwestycyjnym. Jak podaje emitent AGG może zapewnić szeroką ekspozycję na amerykańskie obligacje inwestycyjne, w skład który wchodzą również obligacje skarbowe. Niemniej jednak na tę chwilę, do momentu, gdy nie zostanie osiągnięty szczyt w podwyżkach stóp procentowych w USA, rynek ten może być nadal pod presją.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd.  (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
 
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

 

 

 

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

20 Oct 2022 15:48

Czy decyzja OPEC poprawi notowania W&T Offshore?

20 Oct 2022 12:41

Bitcoin i 29 miesięcy od ostatniego halvingu. Czy koniec bessy może być blisko?

19 Oct 2022 13:22

Inflacja w Europie bije kolejne rekordy

18 Oct 2022 11:59

Apetyt na ryzyko utrzymuje się na rynkach. Stabilizacja kursu EUR/USD?

17 Oct 2022 10:12

Kurs funta i FTSE100 w świetle zawirowań politycznych w UK

14 Oct 2022 17:07

JP Morgan przebija oczekiwania — dobre wyniki sektora finansowego?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.