O ile w Stanach Zjednoczonych inflacja konsumencka zdaje się spowalniać, spoglądając na miarę CPI, o tyle w strefie euro czy w Wielkiej Brytanii wręcz przeciwnie. Wzrost cen nadal przyspiesza, jak wynika z opublikowanych dziś danych.
Jaka jest inflacja w Europie?
Roczna stopa inflacji w strefie euro wzrosła we wrześniu 2022 r. do poziomu 9,9 proc. z 9,1 proc. miesiąc wcześniej. Jest to najwyższa stopa inflacji od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1991 r. Inflacja tym samym oddaliła się jeszcze bardziej od celu Europejskiego Banku Centralnego, który wynosi 2 proc., co może powodować, że decydenci będą nadal zacieśniać politykę pieniężną pomimo ryzyka recesji. Główna presja wzrostowa dla cen w strefie euro pochodziła z sektora energetycznego (40,7 proc. w porównaniu do 38,6 proc. w sierpniu), następnie z sektora żywności (11,8 proc. w porównaniu do 10,6 proc.), usług (4,3 proc. w porównaniu do 3,8 proc.) oraz dóbr przemysłowych niebędących energią (5,5 proc. w porównaniu do 5,1 proc.). Roczna inflacja bazowa, która nie uwzględnia zmiennych cen energii, żywności, alkoholu i tytoniu, wzrosła we wrześniu do 4,8 proc. W ujęciu miesięcznym ceny konsumpcyjne wzrosły o 1,2 proc., podał Eurostat.
Źródło: Conotoxia MT5, EUR/USD, H4
Ceny w Wielkiej Brytanii również szybują
We wrześniu 2022 r. roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii wzrosła do 10,1 proc. z 9,9 proc. w sierpniu, powracając do 40-letniego maksimum osiągniętego w lipcu i przewyższając oczekiwania rynkowe na poziomie 10 proc., podał serwis tradingeconomics. Największy wkład do wzrostu miała żywność, która podrożała o 14,8 proc. Koszty wzrosły również gwałtownie w przypadku mieszkania i usług komunalnych, ponieważ aż o 20,2 proc., głównie, ze względu na gwałtownie rosnące ceny energii elektrycznej czy gazu. Z kolei inflacja bazowa w ujęciu rocznym, która nie obejmuje energii, żywności, alkoholu i tytoniu, wzrosła do rekordowego poziomu 6,5 proc. w porównaniu do oczekiwań na poziomie 6,4 proc., wynika z danych Office for National Statistics.
Źródło: Conotoxia MT5, GBP/USD, H4
Wysoka inflacja w Europie — banki centralne bez wyjścia?
Wysoka inflacja może nie dawać zbyt wiele przestrzeni dla dalszych działań banków centralnych w kontekście wykonania tzw. pivotu, czyli zwrotu w prowadzonej obecnie polityce monetarnej, polegającej głównie na podwyżkach stóp procentowych. Dalszy wzrost cen może przypieczętować kolejne podwyżki stóp procentowych w strefie euro czy w Wielkiej Brytanii, co z kolei może mieć wpływ na budżety gospodarstw domowych, ale także na wyceny spółek.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.