Przychody projektu MakerDAO spadły dramatycznie w trzecim kwartale 2022 r. przez spadek popytu na dług i kilka upłynnień czołowych klientów oraz nadal wysokie koszty.
Token Maker - nowa jakość w świecie kryptowalut?
MakerDAO jest platformą pożyczkową utworzoną w 2017 roku na blockchainie Ethereum. U jej fundamentów leżą stablecoiny, zwane DAI, powiązane z dolarem amerykańskim. Protokół stworzony przez założycieli pozwala na zaciągnięcie zabezpieczonej w 170 proc. pożyczki, co oznacza, że chcąc uzyskać np. 100 ETH, trzeba by było zdeponować równowartość 170 ETH.
Dodatkowe zabezpieczenie miało być odpowiedzią na dużą zmienność cen tokenów. Zamiarem było uchronić inwestorów przed krachem, takich kryptowalut jak Ethereum, które służy za rezerwy niektórych DAI oraz innych stablecoinów. Z uwagi na wysokie zabezpieczenie i ważną pozycję w świecie krypto, token został okrzykniętym przez internautów, a nawet niektóre media “bankiem centralnym kryptowalut”.
Dlaczego ktoś miałby deponować więcej niż, by mógł pożyczyć? Głównym powodem jest to, że pożyczając DAI, inwestor byłby w stanie uzyskać dostęp do stablecoina w dolarach amerykańskich bez konieczności sprzedaży swojego ETH. Może być to bardzo przydatne, ponieważ wiele platform pożyczkowych i tzw. “yield farms” oferuje wyższe oprocentowanie dla stablecoinów wyrażonych twardą walutą, niż dla potencjalnie zmiennego ETH.
Pogarszające się wyniki MakerDao
Według danych z raportu “The State of Maker Q3 2022” DAO (decentralized autonomous organization) odnotowało spadek przychodów o ponad 4 mln dolarów w trzecim kwartale, co przekłada się na spadek o aż 86 proc. i 74 proc. rok do roku.
Zdaniem Starszego Analityka Messari, spadający popyt na pożyczki i upadek niektórych projektów, gdzie były deponowane, mógł doprowadzić do niezadowalających wyników. Wydaje się też, że zły sentyment związany z bankructwem czołowych tokenów i funduszy na rynku skutkowały spadkiem zaufania użytkowników i mniejszą aktywnością, którą możemy obserwować po obniżonym popycie na usługi MakerDAO.
Mimo ograniczenia kosztów projektu o 16 proc. w ciągu kwartału, w perspektywie roku są one wyższe aż o 132 proc. Może to wynikać ze strat poniesionych przez pożyczanie środków w okresie spadków, gdzie przy tak dużych obniżkach cen ETH depozyt 170 proc. mógł być niewystarczający.
Przy spadku ETH od szczytu o 73 proc., na długoterminową pożyczkę depozyt zmalałby do niecałych 40 proc. Nawet jeśli Maker udzielał bardziej krótkoterminowych pożyczek, w przypadku braku spłaty mógł się narazić na gigantyczne straty.
Cena MakerDAO, świece dzienne
Źródło: Conotoxia MT5
Token Maker reprezentuje udziały w DAO i ma raczej powiązanie z ogólnym zachowaniem i perspektywami projektu. Mimo wzrostu, jego wartości w ostatnich tygodniach, działalność może mieć przed sobą kilka przeszkód. Wśród nich jest: zachowanie istniejących klientów (mocno uzależnione od ogólnej kondycji rynku długu w krypto), ograniczenie kosztów i przetrwanie okresu obniżonego popytu.
Rafał Tworkowski, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.