Jen przed interwencją? Kurs jena przed inflacją

13.10.2022 10:42|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dzisiejsza publikacja danych o inflacji z USA za wrzesień może być tą, na którą rynki czekały od początku tygodnia. W świetle tych oczekiwań ciekawie zdaje się kształtować sytuacja na japońskim jenie, który ponownie osłabił się do poziomów niewidzianych od 24 lat, a po ostatniej interwencji Banku Japonii został już tylko ślad na wykresie USD/JPY.

Kurs jena

Japoński jen osłabił się w kierunku 147 JPY za USD, będąc blisko poziomów z sierpnia 1998 r. Słabość japońskiej waluty w ostatnim czasie może wynikać z wypowiedzi prezesa Banku Japonii, który potwierdził utrzymanie w Japonii luźnej polityki monetarnej, mającej wspierać ożywienie gospodarcze. Haruhiko Kuroda dodał, że gospodarka Japonii wciąż wychodzi z pandemii, a celem Banku Japonii jest utrzymanie stabilnej inflacji w rejonie 2 proc. Takie podejście może oznaczać, że wciąż Japonia i Stany Zjednoczone mogą przedstawiać dwa zupełnie różne podejścia do polityki monetarnej. W USA stopy procentowe mogą być nadal podnoszone, zaś w Japonii mogą się nie zmieniać, pozostając blisko zera.

kurs_jena
Źródło: Conotoxia MT5, USDJPY, MN

Kolejna interwencja Banku Japonii po publikacji danych o inflacji?

Japoński minister finansów Shunichi Suzuki powtórzył dziś, że rząd jest gotowy podjąć "zdecydowane" działania w celu przeciwdziałania gwałtownym spadkom jena, ale dodał, że chodzi o dynamikę zmian kursu walutowego, a nie o konkretny poziom. W rezultacie to zmienność na parze USD/JPY może determinować interwencje, a nie to, gdzie znajduje się kurs pary walutowej. Niemniej jednak przy okazji dzisiejszej publikacji danych o inflacji z USA zmienność może być podwyższona. To z kolei mogłoby sprzyjać podjęciu decyzji o interwencji przez japońskie władze. Japończycy interweniowali na rynku walutowym w zeszłym miesiącu po raz pierwszy od 1998 r., gdy jen osłabił się do poziomów niewidzianych od 24 lat. Według danych Bloomberga interwencja ta, po której nie ma już śladu, miała kosztować prawie 20 mld USD.

Dane o inflacji z USA w centrum uwagi

Według konsensusu rynkowego inflacja w USA we wrześniu w relacji m/m miała wzrosnąć o 0,2 proc., zaś inflacja bazowa o 0,5 proc. Tymczasem w skali roku wzrost cen miał wynieść 8,1 proc. dla inflacji CPI oraz 6,5 proc. dla inflacji bazowej. To właśnie ten ostatni z wymienionych odczytów może być szczególnie ważny. O ile inflacja CPI mogła osiągnąć swój szczyt w czerwcu na poziomie 9,1 proc., o tyle szczyt dla inflacji bazowej na poziomie 6,5 proc. może dziś zostać przekroczony. Publikacja dziś o godzinie 14:30 GMT+2.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

12 paź 2022 16:05

Intel planuje kolejne masowe zwolnienia, które mogą odbić się na cięciu produkcji półprzewodników

12 paź 2022 15:10

ApeCoin traci 10 proc. po wszczęciu śledztwa przez SEC

12 paź 2022 11:56

Inflacja - oczekiwania konsumentów i rynkowe konsekwencje

11 paź 2022 17:04

Produkcja samochodów w Europie zagrożona?

11 paź 2022 14:04

Portfele Solany zaatakowane. Czy ma to wpływ na cenę SOL?

11 paź 2022 10:28

Recesja odmieniana przez wszystkie przypadki. Jaki może mieć wpływ na rynki?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.