Słowo recesja zaczyna pojawiać się już coraz częściej nie tylko w mediach, ale również w wypowiedziach najważniejszych instytucji czy osób na świecie. Ostatnio Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Bank Światowy ostrzegł przed globalną recesją, a teraz wtórują także prezesi największych banków.
Recesja w USA?
Prezes JPMorgan Chase Jamie Dimon powiedział w poniedziałek w CNBC, że gospodarka Stanów Zjednoczonych "wciąż ma się dobrze", ale spodziewa się, że w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy wejdzie w recesję, podał serwis BBN.
Dimon ostrzegł, że wysoka inflacja i rosnące stopy procentowe, a także niepewność związana z wojną w Ukrainie, to "bardzo, bardzo poważne rzeczy, które moim zdaniem prawdopodobnie popchną Stany Zjednoczone i świat - mam na myśli, że Europa już jest w recesji - i prawdopodobnie wprowadzą Stany Zjednoczone w jakiś rodzaj recesji za sześć do dziewięciu miesięcy od teraz."
Kilku urzędników amerykańskiej Rezerwy Federalnej powiedziało, że Stany Zjednoczone mogą jeszcze uniknąć recesji, a niektórzy nawet podkreślali, że nawet jeśli gospodarka wejdzie w recesję, bank nie powinien poprzestać na podwyżkach stóp procentowych.
Źródło: Conotoxia MT5, US500, Weekly
Co przedstawiciele Fed sądzą o wzroście gospodarczym?
Wiceprzewodnicząca Rezerwy Federalnej Lael Brainard powiedziała w poniedziałek, że ruch banku centralnego Stanów Zjednoczonych w kierunku zacieśniania polityki pieniężnej będzie miał pełny wpływ na aktywność gospodarczą "w nadchodzących kwartałach", a jego nacisk na ceny "może potrwać dłużej", podał serwis BBN.
"Transmisja zaostrzonej polityki jest najbardziej widoczna w wysoce wrażliwych na stopy procentowe sektorach, takich jak budownictwo mieszkaniowe", ale "umiarkowany popyt", który Fed chce widzieć w całej amerykańskiej gospodarce, "jak dotąd realizuje się tylko częściowo" - wyjaśniła w wystąpieniu na 64. dorocznym spotkaniu National Association for Business Economics w Chicago w stanie Illinois. Z powodu rosnących stóp procentowych i zmian w ogólnych warunkach finansowych "odbicie w drugiej połowie roku będzie ograniczone" i "wzrost realnego PKB będzie w tym roku zasadniczo płaski" - oceniła Brainard, w cytowanej przez BBN wypowiedzi.
Recesja - co może oznaczać dla rynków?
Spoglądając na cykle koniunkturalne, udokumentowana faza recesji w gospodarce może być charakterystyczna dla fazy późnego rynku niedźwiedzia. Oznaczać to może z kolei, że wcześniej rynki znajdowały się w bessie, oczekując na recesję. Gdy ta faktycznie się już pojawia, rynek niedźwiedzia może być w ostatnim stadium. Niemniej jednak dno rynku niedźwiedzia może zależeć również od tego, jak długo potrwa recesja, ile zajmie kwartałów i jak będzie głęboka.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.