Dzisiaj ukazały się ważne dane z amerykańskiego rynku pracy, na które często powoływał się FED, decydując o podwyżce stóp procentowych w ostatnich miesiącach, co wynikać może z podwójnego mandatu Rezerwy Federalnej (Fed musi dbać o inflację oraz o rynek pracy).
Odczyt lepszy niż zakładano
We wrześniu przybyło 263 tys. miejsc pracy wobec prognozy wynoszącej 250 tys. W poprzednim miesiącu ta liczba wyniosła 315 tys. Tym samym odczyty znowu mogły zaskoczyć pozytywnie i nie potwierdziły fali bezrobocia, której mogli się spodziewać inwestorzy w związku z pogarszającą się sytuacją gospodarczą. Stopa bezrobocia w USA wyniosła 3,5 proc. przy konsensusie i poprzedniej wartości 3,7 proc.
Jak reaguje rynek?
Inwestorzy zdają się spodziewać kontynuacji mocnych podwyżek stóp procentowych i pogorszenia w związku z tym sytuacji przedsiębiorstw, wyprzedając akcje. O godzinie 15:00 GMT+2 przed otwarciem rynku SPY (S&P 500) i QQQ (Nasdaq Composite) tracą odpowiednio 1,13 oraz 1,63 proc.
Jeszcze kilka dni temu byliśmy świadkami najlepszej sesji giełdowej od popandemicznego rynku byka. Inwestorzy zdawali się wtedy liczyć na pivot Fed, czyli zwrot w obecnie trwającym cyklu zacieśniania polityki monetarnej. Obecnie nad inwestorami wydają się zbierać kolejne czarne chmury w postaci nadal zdecydowanych wypowiedzi członków FOMC (Federal Open Market Committee) oraz silnego rynku pracy, co zwiększać może szanse na podwyżkę o 75 punktów bazowym w listopadzie.
SPY, świece godzinowe
Źródło: Conotoxia MT5
Rynek pracy USA po pandemii
Po wybuchu pandemii Covid-19, światowe gospodarki musiały stawić czoła szybko rosnącemu bezrobociu. W Stanach Zjednoczonych w szczytowym momencie, w kwietniu 2020 bezrobocie wyniosło 14,7 proc. Dzięki stymulacji gospodarki, pracy zdalnej i nagłym wzroście zapotrzebowania na pracę po otwarciu gospodarki, bezrobocie szybko zmalało do dołka 3,5 proc. w lipcu. Ten wynik udało się powtórzyć we wrześniu.
Pogarszająca się sytuacja rynku pracy?
Od dłuższego czasu była mowa o pogarszających się perspektywach gospodarczych w USA, które już teraz znajduje się w technicznej recesji, osiągając negatywny wzrost PKB dwa kwartały z rzędu. Kondycja rynku pracy jest jednak jednym z najpóźniej reagujących obszarów gospodarki. Dzieje się tak głównie ze względu na niechęć do zwalniania pracowników i wstrzymywania rekrutacji. Dlatego też firmy zazwyczaj wydają się zwalniać pracowników stosunkowo późno, kiedy są do tego zmuszone słabym otoczeniem ekonomicznym.
Rafał Tworkowski, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.