Intel planuje kolejne masowe zwolnienia, które mogą odbić się na cięciu produkcji półprzewodników

12.10.2022 16:05|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Czołowy producent półprzewodników zapowiada dużą redukcję etatów, która może być liczona w tysiącach. Ostatnia wielka fala zwolnień miała miejsce w 2016 r., kiedy pozbawiono pracy ok. 12 tys. ludzi.

Intel tnie koszty?

Prawdopodobnymi powodami decyzji spółki jest potrzeba cięcia kosztów i trudna sytuacja na rynku, zwłaszcza komputerów osobistych. Szczegóły dotyczące zwolnień mogą zostać ogłoszone już tego miesiąca, podczas publikacji danych za ostatni kwartał, przypadający na dzień 27 października, podaje Bloomberg.

Intel zatrudniał w lipcu 113,7 tys.pracowników. Bloomberg News podaje, że niektóre oddziały, takie jak marketing albo sprzedaż mogą stracić ok. 20 proc.zatrudnionych.

Spadające marże przyczyną zwolnień w Intelu?

Intel wydaje się doświadczać spadającego popytu na swoje produkty, a zwłaszcza procesory. Rosnące ceny i zmniejszony popyt na elektronikę wydają się zagrażać sprzedaży spółki. Dodatkowo, przez krach na rynku kryptowalut, wielu górników musiało ograniczyć wydobycie lub całkowicie go zaprzestać. Rezultatem było zalanie rynku używanym sprzętem elektronicznym, a zwłaszcza kartami graficznymi. Spółka ma też problemy z konkurentami takimi jak AMD, który stopniowo zwiększa swój udział w rynku.

Podczas ogłoszenia ostatnich kwartalnych wyników Intel poinformował o spadku sprzedaży aż o 11 miliardów poniżej swoich prognoz. W efekcie marże spółki znacząco spadły. Już teraz są o 15 punktów procentowych poniżej średniej, która wynosi 60 proc.

Wtedy też prezes Intel ogłosił: "obniżamy również podstawowe wydatki w roku kalendarzowym 2022 i będziemy szukać dodatkowych działań w drugiej połowie roku".

Pracownicy spółki w tarapatach?

Nadchodzące zwolnienia mogą się przyczynić do zmniejszenia kosztów stałych o od 10 do 15 proc., informuje analityk Bloomberg Intelligence, Mandeep Singh. Szacuje, że wpłynie to na zmniejszenie kosztów o co najmniej 25-30 mld dolarów.

Według danych Dell, Lenovo i HP, którzy wykorzystują komponenty od Intela, w 2021 sprzedaż komputerów osobistych spadła o 15 proc. rok do roku, a obecny spadek popytu konsumenckiego może skutkować kolejnymi problemami dla spółki. Ponadto wydaje się, że firma straciła swoją dawną przewagę technologiczną.

Ostatnie ingerencje rządu USA kładą dodatkową presję na potencjał sektora. Ograniczają one mocno sprzedaż niektórych produktów do chińskich spółek i sprawiają, że część ekstremalnie drogich linii produkcyjnych będzie musiała zostać przeniesiona do kraju.

Jeśli przez niskie marże i zmniejszający się popyt firma będzie zmuszona do masowych zwolnień, może to skutkować ograniczeniem produkcji, wynikającemu ze zwolnień pracowników produkcyjnych.

Możliwe, że wysoka dywidenda 5,83 proc. też będzie zagrożona, chociaż sprzedaż Mobileye (spółki córki rozwijającej technologie jazdy autonomicznej), może pomóc w znalezieniu dodatkowych środków, informuje Mandeep.

Akcje Intel, świece dzienne

Akcje_intel

Źródło: Conotoxia MT5

Akcje Nvidii straciły od początku roku aż 53 proc., spadając o ok. 23 punkty procentowe niżej niż Philadelphia Chip Index, mierząca wyniki całego sektora. Obecnie znajdują się poniżej 100, 50, 20 i 10-dniowej średniej kroczącej i są w trendzie spadkowym.

Rafał Tworkowski, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

12 Oct 2022 15:10

ApeCoin traci 10 proc. po wszczęciu śledztwa przez SEC

12 Oct 2022 11:56

Inflacja - oczekiwania konsumentów i rynkowe konsekwencje

11 Oct 2022 17:04

Produkcja samochodów w Europie zagrożona?

11 Oct 2022 14:04

Portfele Solany zaatakowane. Czy ma to wpływ na cenę SOL?

11 Oct 2022 10:28

Recesja odmieniana przez wszystkie przypadki. Jaki może mieć wpływ na rynki?

10 Oct 2022 16:11

Przychody protokołu Ethereum spadają o 86 proc.

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.