Rynki finansowe, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, których kryzys energetyczny nie dotyka tak mocno, jak Europy, zdają się czekać na istotne dane dotyczące inflacji. Dziś zostaną opublikowane informacje pokazujące, z jakim wzrostem cen borykają się producenci (inflacja PPI), natomiast jutro pojawią się dane o inflacji konsumenckiej (CPI).
Dane o inflacji a oczekiwania
Nim jednak przejdziemy do omówienia ostatnich danych o inflacji czy konsensusu rynkowego na bieżący odczyt, możemy spojrzeć na kilka innych danych, których zadaniem może być wyrażenie opinii co do oczekiwanej przyszłej inflacji. Bank Rezerw Federalnych w Nowym Jorku poinformował, że mediana jednorocznych oczekiwań inflacyjnych spadła o 0,3 punktu procentowego do 5,4 proc., co stanowi najniższą wartość od września 2021 r.
Badanie oczekiwań konsumentów przeprowadzone przez nowojorski Fed we wrześniu 2022 r. pokazało również, że trzyletnie oczekiwania inflacyjne wzrosły o 0,1 punktu procentowego do 2,9 proc., a pięcioletnie wzrosły o 0,2 punktu procentowego do 2,2 proc., podał serwis BBN. Z kolei oczekiwania dotyczące wydatków gospodarstw domowych gwałtownie spadły, notując największy jednomiesięczny spadek od czasu powstania serii w czerwcu 2013 r., napisał w raporcie nowojorski Fed.
Źródło: Conotoxia MT5, XLY, W1
Ograniczony dochód rozporządzalny i jego możliwy wpływ na rynek
Gospodarka USA zdaje się być w dużej mierze oparta na konsumpcji, w tym również konsumpcji na kredyt. Obecne czasy taką konsumpcję wydają się hamować z uwagi na wzrost cen żywności czy wyższe koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Z kolei dochód rozporządzalny Amerykanów spadł. Oznaczać to może, że konsumenci przesuwają wydatki z dóbr, które nie są im niezbędne do życia w stronę dóbr pierwszej potrzeby. Może być to widoczne również w dużej słabości notowań ETF DMA na XLY Consumer Discretionary, a więc ETF z ekspozycją na spółki produkujące tzw. dobra uznaniowe. Innymi słowy, są to dobra, bez których da się żyć w gorszych czasach, a w lepszych czasach nam życie umilają. Notowania XLY spadły od swojego szczytu do wczorajszego zamknięcia o 35 proc., a więc więcej niż szeroki indeks S&P500, który spadł o 25 proc.
Źródło: Conotoxia MT5, W1
Może to dość jasno pokazywać, że wysoka inflacja może hamować zakupy dóbr zbędnych, zaś jej spadek mógłby ten popyt ponownie podsycić. O tym, jak kształtowała się inflacja w USA we wrześniu, dowiemy się już jutro o godzinie 14:30 GMT+2. Mogą być to jedne z bardziej wyczekiwanych danych makroekonomicznych tygodnia. Dziś z kolei, oprócz publikacji inflacji PPI, rynek wieczorem pozna protokół z ostatniego posiedzenia FOMC (20:00 GMT+2).
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.