Odczyt inflacji okazał się dużo wyższy, niż oczekiwano. W odpowiedzi indeksy akcji najpierw zanurkowały, w miarę jak oczekiwania co do wysokości stóp procentowych w przyszłości rosły. Jednak niedługo potem notowania wystrzeliły. Inwestorzy wydają się nadal zastanawiać, co stoi za największym dziennym odwróceniem w notowaniach od 2020 r.
Odczyt inflacji wyższy niż oczekiwano
Inflacja CPI wzrosła o 0,4 proc. w ciągu miesiąca, czyli aż o 20 pb (punktów bazowych) więcej niż średnia oczekiwań (0,2 proc.). Co za tym idzie, wrześniowa inflacja wyniosła 8,2 proc. rok do roku. To o 10 pb mniej niż w poprzednim miesiącu, ale też 10 pb powyżej średnich oczekiwań. Większość źródeł jest zgodna co do pesymistycznej interpretacji danych dla kursów akcji z powodu rosnącego prawdopodobieństwa dużej podwyżki stóp procentowych w USA. Wzrosła także inflacja bazowa do 6,6 proc., czyli najwyższego poziomu od 1982 roku
Cena SPY, świece godzinowe
Źródło: Conotoxia MT5
Rynek zawraca mimo pesymistycznych danych
Gdy tylko ukazał się odczyt, rynki zanurkowały. ETFy SPY (S&P 500) i QQQ (Nasdaq Composite) na otwarcie odnotowały spadek o odpowiednio 2,1 i 2,9 proc. Początkowo indeksy dalej spadały i w dołku odnotowały dzienne straty rzędu 2,5 i 3,3 proc., jednak zaraz potem sytuacja zaczęła się odwracać. Indeksy od tego poziomu wykonały potężny ruch o 5,2 i 5,8 proc. od dziennego minimum. Sesja została zakończona z 2,6 oraz 2,4-procentową zmianą cenową.
Co mogło doprowadzić do tak niecodziennego zawrócenia notowań?
Ekonomiści pracujący dla ECB (European Central Bank) przedstawili wczoraj maksymalny poziom dla stóp procentowych wynoszący 2,25 proc., który miałby pozwolić doprowadzić inflację do celu 2 proc. Według Reuters, jest to znacznie mniejsza wartość niż zakładali analitycy, którzy jeszcze 2 tygodnie temu przewidywali wzrost do 3 proc., w celu walki z inflacją. Możliwe, że zbyt zadłużone kraje Europy Południowej wiążą ręce dla polityki pieniężnej strefy euro. Znaczny wzrost stóp procentowych, podwyższyłby koszty obsługi długu w tych krajach i mógłby narazić je na gigantyczne wydatki budżetowe.
Drugim ważnym czynnikiem wydają się być względnie dobre, pierwsze wyniki spółek z ostatniego kwartału w USA. Mogło to wpłynąć na poprawę oczekiwań inwestorów względem rynku, przynajmniej w krótkim okresie. Wczoraj też potężnie zyskały (ok. 5 proc.) akcje amerykańskich banków przed dzisiejszymi kwartalnymi wynikami Citigroup, Wells Fargo i JP Morgan, po optymistycznym oświadczeniu prezesa ostatniego z nich.
Sektor finansowy w ostatnim czasie borykał się z licznymi problemami, które tyczą się zwłaszcza europejskich banków (Credit Suisse, UBS, Deutsche Bank). Ryzyko przeniesienia problemów jednych instytucji na drugie wydawało się być uwzględnione w cenach ich akcji. Stąd też mocna reakcja na słowa prezesa o dużych rezerwach jednego z liderów mogła uspokoić inwestorów.
Rząd Wielkiej Brytanii z nową premier Liz Truss potwierdził wczoraj plan obniżki podatków i utrzymania obecnego poziomu wydatków rządowych. Minister finansów Kwasi Kwarteg ogłosił 50 mld funtów w obniżkach podatków i niespotykane jak dotąd wsparcie w płatnościach za rekordowo wysokie opłaty za prąd, bez określenia, jak taka pomoc miałaby być udzielona.
Dokładna przyczyna nagłego odwrócenia rynku jest nieznana, ale wydaje się, że niemal naraz zbiegło się wiele najprawdopodobniej pozytywnych dla rynku informacji. Poza powyżej wymienionymi wystąpiły też wzmianki o rzekomych rokowaniach pokojowych między Ukrainą a Rosją. Do tej pory te doniesienia nie zostały potwierdzone. Bloomberg News podaje dodatkowo inne możliwe powody, takie jak odbicie od poziomów wsparcia lub inkasowanie zysków przez niedźwiedzie.
Co zrobi FED?
Kluczowym pytaniem nadal pozostaje to, co zrobi FED. Według danych CME Group, obecne prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych o 75 pb w USA wynosi aż 95 proc. i wzrosło w przeciągu wczorajszej sesji o prawie 11 punktów procentowych, a w przeciągu tygodnia o ponad 14 punktów procentowych.
Czy wiesz, że kontrakty CFD pozwalają handlować zarówno na spadkach, jak i na wzrostach cen?
Kontrakty CFD umożliwiają otwieranie pozycji kupna i sprzedaży, a tym samym inwestowanie przy wzroście, jak i spadku kwotowań. W Conotoxia możesz wybierać spośród CFD i DMA CFD na ponad 4000 akcji spółek notowanych na giełdach z całego świata. Chcąc znaleźć CFD lub DMA CFD na akcję, wystarczy wykonać 4 proste kroki:
- Aby uzyskać dostęp do Trading Universe - nowoczesnego centrum produktów i usług finansowych, informacyjnych, inwestycyjnych i społecznych za pomocą jednego konta Smart, zarejestruj się tutaj.
- Kliknij “Platformy” w sekcji “Invest&Forex”
- Wybierz jeden z rachunków: demo lub live
- Na platformie MT5 wyszukaj poszukiwaną akcję CFD lub CFD DMA i przeciągnij ją do okna wykresu.Użyj opcji handlu jednym kliknięciem lub otwórz nowe zlecenie prawym przyciskiem myszy.
Rafał Tworkowski, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.