Wiadomości giełdowe: Podsumowanie tygodnia 17-21.10.2022

21.10.2022 16:24|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W świecie danych makro w tym tygodniu rynek mógł odpocząć od decyzji banków centralnych w sprawie zmian stóp procentowych. We wtorek mieliśmy okazję poznać wyniki niemieckiego indeksu nastrojów gospodarczych, który okazał się pozytywniejszy od oczekiwań i wyniósł -59,2 pkt (prognoza -65,7 pkt.). Dalej jednak są to niskie poziomy, ostatni raz obserwowane podczas kryzysu w 2008 r.

Dane Makro

W środę ukazały się wyniki inflacji CPI m.in. dla strefy euro i Wielkiej Brytanii, które były blisko oczekiwaniom rynku wynosząc kolejno 9,9 proc. (prognoza 10 proc.) oraz 10,1 proc. (prognoza 10 proc.). Dane pokazały, że inflacja wciąż zdaje się bić rekordy.

Na koniec z kluczowych danych makroekonomicznych pozytywnie przedstawiła się ilość złożonych nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych, która spadła do 214 tys. (prognoza 230 tys.). 
 
Szacować można, że rosnąca globalnie inflacja i niepogarszająca się sytuacja na rynku pracy może nie zmienić nastawienia do polityki monetarnej ze strony banków centralnych. Jak wspominaliśmy w porannym komentarzu o rynku obligacji: „Spoglądając na wykres notowań ETF o symbolu AGG można zauważyć, że od szczytu z sierpnia 2020 r. cena jednostki tego funduszu spadła o ponad 20 proc. [...] Niemniej jednak na tę chwilę, do momentu, gdy nie zostanie osiągnięty szczyt w podwyżkach stóp procentowych w USA, rynek ten może być nadal pod presją”.

wiadomosci_gieldowe_wykres_agg
Źródło: Conotoxia MT5, AGG, Weekly

Rynek Akcji

Obecny tydzień przebiegał pod kątem sezonu wynikowego za III kwartał tego roku, szczególnie raportowane były wyniki sektora bankowego, które w większości odnotowały pozytywniejsze wyniki zysku netto na akcję (EPS) od oczekiwań. M.in. Bank of America Corp. (BankofUS) EPS 0,81 (prognoza 0,77), Goldman Sachs Group Inc. (GS) EPS 8,25 (prognoza 7,69), czy Blackstone Inc. (Blackstone) 1,06 (prognoza 0,99). Może to być pozytywnym sygnałem, gdyż jak mówi przysłowie giełdowe „nie ma hossy bez banków”.
 
Zaskoczeniem dla analityków okazały się wyniki Tesli (Tesla), Netflixa (Netflix) i Snap (Snap), których wydaje się nie dotykać widmo recesji. Gigant sprzedający samochody elektryczne poprawił zysk netto na 3,33 mld USD (prognoza 1,65 mld USD), wzrost przychodów zwyżkował z kolei o 55 proc. r/r, a zysk na akcję (EPS) wyniósł 1,05 USD (prognoza 0,99 USD). Netflix zaskoczył pierwszym wzrostem ilości subskrypcji od początku roku, co mogło doprowadzić do wzrostu cen akcji o ponad 10 proc. na otwarcie środowej sesji. 

wykres_netflix
Źródło: Conotoxia MT5, Netflix, Weekly

Na rynku mediów społecznościowych jeden z pierwszych raportów zaprezentował właściciel Snapchata, którego przychody r/r nie wykazały znacznych zmian. Inwestorzy zareagowali jednak negatywnie po tym, jak liczba użytkowników aplikacji Snapchat wydaje się spadać piąty kwartał z rzędu.


Źródło: Conotoxia MT5, Snap, Weekly

Rynek Walut

W związku z brakiem decyzji odnośnie zmian stóp procentowych w tym tygodniu mogliśmy nie zobaczyć znaczących zmian na rynku walut. Para EUR/USD dalej utrzymuje się poniżej parytetu 1,00. Przypomnijmy, że są to wartości wcześniej widziane ponad 20 lat temu. Zauważalnie osłabił się jen japoński do dolara amerykańskiego (USD/JPY) przebijając poziom 150 JPY. Nasuwać się zaczyna pytanie o możliwą interwencję Banku Japonii, gdyż kurs tej pary walutowej od początku roku wzrósł o ponad 30 proc. Dla funta brytyjskiego może z kolei nadal utrzymywać się większa niepewność ze względu na zmiany polityczne. Ostatnio wzrost na parze GBP/USD pojawił się po rezygnacji premier Wielkiej Brytanii ze stanowiska.

GBP_USD_notowania

Źródło: Conotoxia MT5, GBP/USD, Weekly

Kontynuacja sezonu wyników w przyszłym tygodniu

Przyszły tydzień na Wall Street będzie obfitować w publikacje raportów dobrze znanych spółek. We wtorek Google zaprezentuje wyniki kwartalne wraz z Coca-Colą czy Microsoftem. W środę pojawi się raport spółki Apple, która ostatnio postanowiła ciąć zamówienia na nowego iPhone’a ze względu na spadek popytu. W tym dniu również wyniki zaprezentuje Facebook. Gigant handlu w sieci, Amazon, przedstawi swój raport w czwartek 27 października wraz z McDonald’s oraz z MasterCard.
 
Dodatkowo w przyszłym tygodniu możemy spodziewać się m.in. decyzji EBC w sprawie stóp procentowych w strefie euro, inflacji CPI w Niemczech i wyników PKB w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo pod koniec tygodnia odbędzie się posiedzenie centralnego Banku Japonii (BoJ), na którym możliwe, że pojawi się temat ewentualnej interwencji na rynku walutowym bądź zmiany przedziału dla rentowności japońskich obligacji. Ciekawe wydawać się mogą wyniki wtorkowego raportu nastroju konsumentów ze Stanów Zjednoczonych (CB Consumer Confidence).
 
 
Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

 

 

 

 

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

21 paź 2022 9:55

Kontynuacja wyprzedaży na rynku obligacji

20 paź 2022 15:48

Czy decyzja OPEC poprawi notowania W&T Offshore?

20 paź 2022 12:41

Bitcoin i 29 miesięcy od ostatniego halvingu. Czy koniec bessy może być blisko?

19 paź 2022 13:22

Inflacja w Europie bije kolejne rekordy

18 paź 2022 11:59

Apetyt na ryzyko utrzymuje się na rynkach. Stabilizacja kursu EUR/USD?

17 paź 2022 10:12

Kurs funta i FTSE100 w świetle zawirowań politycznych w UK

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.