Napływające dane z amerykańskiej gospodarki zdają się wskazywać na to, że wcześniejsze podwyżki stóp procentowych przez Fed już mogą dawać o sobie znać. Mowa o spowolnieniu w przemyśle, a także na rynku nieruchomości, gdzie pojawiły się negatywne zaskoczenia. Mogą one prowadzić do wyhamowania tempa podwyżek przez Fed, na co zdaje się obecnie liczyć rynek.
Gorsza sytuacja w przemyśle USA
Opublikowane w tym tygodniu dane S&P Global US Manufacturing PMI pokazały odczyt na poziomie 49,9 pkt w październiku 2022 r. w porównaniu do 52 we wrześniu i były poniżej prognoz rynkowych na poziomie 51 pkt. Odczyt poniżej 50 pkt, według metodologii badania, oznacza skurczenie się sektora przemysłowego, co miało miejsce po raz pierwszy od czerwca 2020 r. Nowe zamówienia spadły, sygnalizując możliwy spadek popytu, przy czym producenci podkreślali, że może mieć na to wpływ wysoka inflacja i budowanie zapasów z początku roku. Wzrost wartości dolara spowodował również, że popyt na eksport spadł w najszybszym tempie od maja 2020 r. Tymczasem zatrudnienie rosło w wolniejszym tempie. Dodatkowo koszty produkcji przyspieszyły po czteromiesięcznym okresie łagodnej inflacji, głównie z powodu niedoborów materiałów i wyższych płac. Patrząc w przyszłość, presja cenowa i oczekiwania dotyczące wyższych stóp procentowych sprawiły, że pogorszył się sentyment w sektorze przemysłowym, wynikało z badania Markit Economic.
Słabnący rynek nieruchomości w Stanach Zjednoczonych
Indeks cen domów w 20 miastach, mierzony przez S&P CoreLogic Case-Shiller w USA wzrósł w sierpniu 2022 r. o 13,1% r/r. Tym samym dynamika wzrostu cen nieruchomości była najniższa od lutego 2021 r. i poniżej prognoz na poziomie 14,4%. Oznacza to również czwarty z rzędu miesiąc spowolnienia wzrostu cen domów w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie 20 miast odnotowało niższe wzrosty cen w sierpniu, przy czym Miami (28,6%), Tampa (28%) i Charlotte (21,3%) odnotowały najwyższe wzrosty w skali roku, podczas gdy San Francisco (5,6%), Waszyngton (7,4%) i Minneapolis (7,6%) najniższe. Tymczasem National Composite Index wzrósł w sierpniu o 13%, co oznacza spadek z 15,6% w lipcu, czyli największe spowolnienie w historii. Biorąc pod uwagę ciągłe perspektywy trudnego środowiska makroekonomicznego, ceny domów mogą nadal zwalniać", powiedział Craig J. Lazzara, Dyrektor Zarządzający w S&P DJI cytowany przez tradingeconomics.
Źródło: Conotoxia MT5, USDIndex, Daily
Kurs dolara spada
Od początku tygodnia, a w zasadzie jeszcze od piątku i możliwej interwencji japońskich władz, kurs dolara zdaje się spadać. W środę o poranku indeks USD zszedł poniżej poziomu 111 pkt. Po spadku o 1% podczas poprzedniej sesji. Słabość USD może wynikać z coraz większego przekonania rynku, co do tego, że amerykańska Rezerwa Federalna będzie mniej agresywna w nadchodzących miesiącach. Po powszechnie oczekiwanej podwyżce stóp o 75 punktów bazowych w listopadzie, urzędnicy Fed prawdopodobnie rozważą mniejszą podwyżkę w grudniu w związku z obawami o nadmierne zaostrzenie polityki monetarnej, podał WSJ. Wspomniane słabsze dane z USA w tym tygodniu, sygnalizujące, że poprzednie podwyżki stóp mogą mieć już wpływ na gospodarkę, zdają się wspierać taki pogląd. Wydaje się również, że takie kraje jak Japonia i Chiny mają dość umacniającego się dolara amerykańskiego. Pierwszy z nich miał już dwa razy interweniować na rynku forex, zaś drugi miał dokonać interwencji wczoraj. Jak podał Reuters, główne chińskie banki państwowe sprzedawały dolary amerykańskie zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym, aby wspierać słabnącego juana.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Znajdź więcej komentarzy i otwórz konto demo na stronie invest.cinkciarz.pl
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.