Czy euro wzrośnie przed decyzją FED?

28.10.2022 13:23|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Przełom października i listopada zdaje się być gorącym okresem na rynku walutowym, ponieważ swoje decyzje w sprawie stóp procentowych przekazał już Europejski Bank Centralny, a amerykański Fed zrobi to 2 listopada. W rezultacie na rynku forex może pojawić się ponadprzeciętna zmienność.

czy_euro_spadnie

Europejski Bank Centralny podniósł wczoraj swoje trzy kluczowe stopy procentowe o oczekiwane 75 punktów bazowych, co stanowiło trzecią z rzędu podwyżkę i może potwierdzać determinację EBC, że dalsze zacieśnianie polityki będzie kontynuowane do czasu, aż inflacja zbliży się do celu 2%.

Stopa procentowa głównych operacji refinansowych oraz oprocentowanie kredytu w banku centralnym i depozytu zostały podniesione odpowiednio do 2%, 2,25% i 1,50%, a decyzja wchodzi w życie 2 listopada. EBC powiedział, że obecna stopa inflacji, która w zeszłym miesiącu wyniosła 9,9%, pozostaje "zdecydowanie za wysoka" i pozostanie na podwyższonym poziomie w najbliższych miesiącach, podał serwis BBN. 

Jak na decyzję EBC zareagował kurs euro?

czy_euro_wzrosnie

Źródło: Conotoxia MT5, EURUSD, H1

Kurs euro spadł zaraz po decyzji EBC być może ze względu na to, że rynek oczekiwał bardziej jastrzębiej postawy. Bank zmienił w swoim komunikacie stwierdzenie, że stopy procentowe będą rosły na kolejnych posiedzeniach, na stwierdzenie, że decyzje będą podejmowane z posiedzenia na posiedzenie. W efekcie rynek cofnął swoje oczekiwania o całe 25 pb i być może liczy na jednak łagodniejszy ton działań EBC ze względu na potencjalną recesję w 2023 r.

Wypowiedzi po decyzji EBC — czy wpłyną na kurs euro

Jak podał portal BBN szef Banku Litwy Gediminas Simkus przekonywał w piątek, że kolejna podwyżka stóp procentowych musi być znacząca. Simkus wskazał na możliwość podniesienia przez EBC kluczowych stóp o kolejne 75 punktów bazowych po wczorajszej podwyżce, zaznaczając jednak, że nie powinno to stanowić nowej normy. Podzielił również oczekiwania, że EBC podniesie projekcje inflacyjne w grudniu. Z kolei Gubernator Banku Francji Francois Villeroy de Galhau powiedział w piątek, że Europejski Bank Centralny musi być ostrożny w sposobie, w jaki będzie podchodził do zacieśniania ilościowego, mimo że spodziewa się szybkich ruchów w kierunku normalizacji stóp procentowych, podaje BBN.

Prezes EBC Christine Lagarde powiedziała wczoraj, że ograniczenie programu skupu aktywów (APP) będzie formalnie omawiane przez radę zarządzającą banku w grudniu.

Co może zrobić Fed?

Ostatnie dane z USA zdają się pokazywać spadek inflacji wraz ze spadkiem aktywności w sektorze przemysłowym oraz na rynku nieruchomości. W konsekwencji rynek zdaje się oczekiwać, że Fed może zacząć wyhamowywać tempo podwyżek stóp procentowych i po listopadowej podwyżce szansa na koniec cyklu w I kw 2023 zdają się wzrastać. Co więcej, rynek może oczekiwać, że Fed jeszcze w przyszłym roku obetnie stopy procentowe o 50 pb. Takie oczekiwania mogą mieć negatywny wpływ na dolara amerykańskiego i może wzmocnić euro, ale potwierdzenie tego możliwe, że uzyskamy 2 listopada.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd.  (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Znajdź więcej komentarzy i otwórz konto demo na stronie invest.cinkciarz.pl

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

 

 

 

 
 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

28 paź 2022 9:53

Harmonogram godzin handlu w związku ze zmianą czasu z letniego na zimowy

27 paź 2022 14:27

Elon Musk kupił Twittera?

27 paź 2022 12:17

EBC, PKB i PCE - kluczowe wydarzenia czwartku

26 paź 2022 16:49

Alexandria RE i branża nieruchomości z pozytywnym zaskoczeniem

26 paź 2022 15:12

Czego inwestorzy nie widzą w cenie akcji Meta Platforms (Facebook)?

26 paź 2022 10:47

Najpierw przemysł, teraz nieruchomości i spadający dolar — czy Fed wyhamuje z podwyżkami?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.