Ekspozycja na sektor finansowy w USA? Spojrzenie na ETFy

08.11.2022 14:37|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Jednym z największych produktów eksportowych gospodarki Stanów Zjednoczonych są dobra kapitałowe, które według danych Trading Economics stanowią aż 19 proc. udziału w eksporcie. Chcąc uzyskać ekspozycję na ten właśnie sektor rynku, przyjrzeliśmy się funduszowi, który możemy do tego wykorzystać.

ETF: Financial Select Sector SPDR Fund

Jak możemy się dowiedzieć z prospektu składu pasywnego funduszu Financial Select Sector SPDR Fund (XLF) ma on za zadanie jak najlepiej odzwierciedlić wyniki sektora finansowego i około finansowego za pomocą udziałów w największych podmiotach z tego rynku. Z prospektu funduszu dowiemy się, że fundusz ma za zadanie odzwierciedlać zachowanie indeksu:

“Indeks stara się skutecznie reprezentować sektor finansowy indeksu S&P 500.

- Dąży do zapewnienia dokładnej ekspozycji na spółki prowadzące działalność polegającą na:

  • zróżnicowanych usługach finansowych; 
  • ubezpieczeniach; 
  • bankach; 
  • rynkach kapitałowych,
  • trustach inwestycyjnych, 
  • nieruchomościach hipotecznych ("REIT");
  • finansach konsumenckich; oraz instytucjach kredytowych i finansowaniu hipotecznym”.

Największy udział według branż w XLF mają banki, które stanowią 33,69 proc. ekspozycji. Na drugim miejscu znajdują się spółki z sektora rynków kapitałowych stanowiących 27 proc., a trzecie co do wielkości udziałów są spółki ubezpieczeniowe (20,1 proc.). Cały fundusz składa się z 66 spółek, z których największe 5 spółek pod względem wielkości udziału stanowią aż 38,86 proc. wartości portfela funduszu. Może to stwarzać potencjalne zagrożenie uzależnienia wyników funduszu od największych podmiotów.

Fundusz obecnie ma pod zarządzaniem 31,5 mld USD i osiągnął średnioroczną stopę zwrotu z perspektywy ostatnich 10 lat na poziomie 11,24 proc., w tym wypłacany roczny podział zysków (dywidenda) wynosiła 2,44 proc.

Średnie ryzyko funduszu mierzone poziomem wahań (odchyleniem standardowym) wyniosło 26,01 proc. rocznie, względem szerokiego rynku, gdzie wyniosło ono 24,78 proc. Dodatkowo korelacja względem indeksu S&P 500 (US500) wyniosła 0,93. Tak duża korelacja może wynikać ze znacznego udziału banków w indeksie S&P 500.

notowania XLF tygodniowe

Źródło: Conotoxia MT5, XLF, Weekly

Perspektywy sektora finansowego

Obecnie w dobie zacieśniania polityki monetarnej wraz z podnoszeniem stóp procentowych przez FED, które od początku roku urosły z poziomu 0,25 proc. do, aż 4 proc. Wydaje się, że zyski z sektora bankowego powinny pozytywnie wpływać na jego wycenę. Rosnące koszty odsetek zdaje się, że bezpośrednio wpływają na wzrost zysków sektora bankowego, co mogliśmy zaobserwować po ostatnim okresie wynikowym. Jednak od początku roku wartość funduszu spadła o 16,8 proc. (względem 18,08 proc. straty dla indeksu szerokiego rynku). Dodatkowo zapowiedź dalszych podwyżek stóp procentowych może pozytywnie wpływać na wycenę sektora bankowego w długim terminie.

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

8 Nov 2022 11:14

Silne spadki kryptowalut - kurs FTT pod presją

7 Nov 2022 15:24

Biden czy OPEC - kto wygra starcie o ceny ropy?

7 Nov 2022 11:32

Kurs euro ponownie blisko parytetu?

4 Nov 2022 16:24

Na co zwrócić uwagę w przyszłym tygodniu?

4 Nov 2022 13:18

Kurs dolara przed danymi z rynku pracy USA

3 Nov 2022 14:04

Co w roku 2022 działo się w świecie krypto?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.