Kolejne uderzenie w rynek kryptowalut — FTX upada?

09.11.2022 10:00|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Rok 2022 przejdzie zapewne do historii jako rok, w którym miały miejsce bezprecedensowe upadki w świecie kryptowalut. Obecne i wcześniejsze wydarzenia można porównać tylko z pęknięciem bańki internetowej dot-com, upadkiem Lehman Brothers i Wielkim Kryzysem Finansowym. Różnica jest tylko taka, że na rynku kryptowalut to wszystko wydarzyło się w ciągu kilku miesięcy.

Po upadku ekosystemu Terra, którego gwoździem do trumny mogły być depozyty oprocentowane na 20 proc. rocznie oparte na protokole Anchor, obecnie rynek mierzy się z upadkiem jednej z największych giełd kryptowalut na świecie — FTX. Tu z kolei mechanizm upadku miał wiązać się z natywnym tokenem giełdy, czyli FTT, który był przez nią tworzony, a następnie używany jako zabezpieczenie pod transakcje, których dokonywał podmiot zależny od FTX, czyli Alameda Research. Spadek wartości FTT groził niewypłacalnością Alamedy. Tak też się w istocie stało za sprawą właściciela Binance, który ogłosił zamiar sprzedaży tokenów FTT wartych ponad pół miliarda dolarów. Użytkownicy giełdy FTX mieli rzucić się do wypłat, jak podał Reuters mowa o kwocie 6 mld USD w ciągu 72 godzin. Pojawił się zatem typowy “run na bank”, którego żadna instytucja finansowa nie byłaby w stanie przetrwać, a dodatkowo FTT traciło na wartości, pogrążając Alamedę, która nie mając już odpowiedniego zabezpieczenia, mogła być zmuszona do upłynniania innych tokenów, co mogło prowadzić do załamania na szerokim rynku kryptowalut.


Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, Daily

Krypto działa zawsze

Warto nadmienić, że rynek kryptowalut nie ma widełek cenowych, nie ma poziomów przy których zawieszane są notowania, nie ma kontroli kapitałowych czy wprowadzenia limitów wypłat, jak w przypadku bankomatów, gdyby tradycyjnemu bankowi powinęła się noga. Tu wszystko dzieje się natychmiast na wolnym rynku. Dynamika wydarzeń bywa potężna. Mógł to także wykorzystać właściciel Binance do przejęcia FTX. W zasadzie w dwa dni rozłożył on na łopatki jedną z większych giełd, ale tylko dlatego, że ta prowadziła mało transparentny biznes z Alamedą, co mogło brutalnie zostać zweryfikowane. Binance, najpierw po ogłoszeniu zamiaru sprzedaży FTT, wywołało lawinę i upadek FTX, aby na końcu wystosować list intencyjny, z którego może wynikać chęć przejęcia amerykańskiej giełdy. Kwota jednak nie została ujawniona.


Źródło: Conotoxia MT5, BNBUSD, Daily

Zmienność na rynku kryptowalut powróciła

Niedawno wspominaliśmy o tym, że zmienność na rynku kryptowalut spadła do najniższego poziomu od dwóch lat. Była ona niższa niż zmienność dla tradycyjnego rynku walutowego, rynku akcji czy obligacji. Obecnie zdaje się ona wzrastać, na pierwszy rzut oka przez negatywne wydarzenie w świecie krypto, ale w długim terminie rynek ten może się oczyścić z nieefektywnych podmiotów, co w rezultacie może być dla niego pozytywne.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

8 lis 2022 14:37

Ekspozycja na sektor finansowy w USA? Spojrzenie na ETFy

8 lis 2022 11:14

Silne spadki kryptowalut - kurs FTT pod presją

7 lis 2022 15:24

Biden czy OPEC - kto wygra starcie o ceny ropy?

7 lis 2022 11:32

Kurs euro ponownie blisko parytetu?

4 lis 2022 16:24

Na co zwrócić uwagę w przyszłym tygodniu?

4 lis 2022 13:18

Kurs dolara przed danymi z rynku pracy USA

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.