Czy na spadającej inflacji można zarobić?

15.11.2022 10:39|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Ostatnie dane o spadku inflacji w USA z 8,2 proc. do 7,7 proc. mogły odwrócić oczekiwania inwestorów. Wydaje się, że nie przestraszyło ich ogłoszenie przez Fed walki  z inflacją za pomocą wszelkich środków. Czy w takim razie ujrzeliśmy już szczyt wzrostów cen, a jeśli tak to, czy i w jaki sposób można na tym zarobić?

Obligacje jako inwestycja w rosnącą inflację

Obligacja to rodzaj długu emitowany przez firmy oraz państwa, którymi można handlować na rynku. Przez swoją strukturę jest ona w dużej mierze powiązana z poziomem stóp procentowych. Obecnie stopy procentowe (oprocentowanie kredytów) podnosi się celem zbicia inflacji, co doprowadza do spadku cen obligacji oraz wzrostów ich rentowności. Dodatkowo im dłuższy termin do wykupu, tym zwiększa się ryzyko zmiany stóp procentowych.

Fundusze ETF-y na obligacje to zabezpieczenie przed kryzysem?

Po ostatnim posiedzeniu FOMC podniesiono stopy o 0,75 pkt proc. Była to największa podwyżka w całym cyklu, który zaczęliśmy od poziomu 0,25 proc., docierając obecnie do 4,00 proc. Przyjmując założenie, że zobaczylibyśmy zmianę polityki monetarnej Fed i obniżkę stóp procentowych do np. 1,5 proc., by w ten sposób ratować sytuację gospodarczą, jakie otrzymalibyśmy stopy zwrotu dla przykładowych funduszy?

iShares Core U.S. Aggregate Bond ETF (AGG) jest funduszem dającym szeroką ekspozycję na amerykańskie obligacje o ratingu BBB lub wyższym (uważane za bardzo bezpieczne). Obligacji o najwyższym ratingu AAA posiada aż 74,43 proc., a jego średni efektywny termin do wykupu (Effective Duration) wynosi 6,41. Wskaźnik ten uwzględnia odsetki wypłacane (kupony) oraz jest przybliżeniem zmiany cen. Np. w przypadku spadku poziomu stóp procentowych do opisywanego poziomu (zmiana o 2,5 pkt proc.) cena obligacji wzrosłaby o około 16 proc. Z powodu obecnych podwyżek stóp fundusz ten nie radził sobie najlepiej, zaliczając spadek wartości o ponad 14 proc. od początku roku (indeks S&P 500 w tym samym czasie spadł o 16,42 proc.). 

Źródło: MT5, AGG, Weekly

Drugim funduszem jest Vanguard Intermediate-Term Bond Index Fund (BIV), który posiada w 58 proc. obligacje rządów Stanów Zjednoczonych o terminie zapadalności od 5 do 10 lat. Średni efektywny termin do wykupu dla tego funduszu wynosi 6,01, co by mogło dać wzrost wartości dla opisywanego przykładu o około 15 proc. Wynik tego fundusz od początku roku okazał się podobny do wcześniej omawianego (spadek o 14,74 proc.), jednak w porównaniu ten ETF wydaje się cechować relatywnie niższym ryzykiem.

Źródło: MT5, BIV, Weekly

Ostatnim funduszem jest iShares 20+ Year Treasury Bond ETF (TLT), który składa się z amerykańskich obligacji rządowych o terminie zapadalności powyżej 20 lat. Średni efektywny termin do wykupu wynosi 17,66. Dla opisywanego przykładu spadku stóp procentowych o 2,5 pkt proc. fundusz mógłby wzrosnąć na wartości o około 44 proc. Od początku roku wartość funduszu spadła o ponad 30 proc. 

Źródło: MT5, TLT, Weekly

Co dalej z inflacją?

Chcąc odpowiedzieć na pytanie: „co może wpłynąć na spadek inflacji?, powinniśmy zdefiniować, co obecnie jest jej przyczyną. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na poziom dynamiki cen w danym kraju, m.in. popyt, czy ceny surowców. Wydaje się, że obecnie to ten ostatni czynnik ma największy wpływ na poziom inflacji, jednak w przeciągu minionych miesięcy zauważamy znaczące spadki cen surowców, m.in. notowania ropy naftowej od szczytów spadły o ponad 30 proc.

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

14 lis 2022 14:38

8 dolarowa bomba atomowa dla Eli Lilly?

14 lis 2022 9:29

Dolar odzyskuje formę, kryptowaluty toną

10 lis 2022 15:55

Wiadomości rynkowe: podsumowanie tygodnia 07-10.11.2022

10 lis 2022 13:14

Wyniki, których ETFów wydają się najciekawsze?

10 lis 2022 9:05

Kurs dolara przed danymi o inflacji z USA

9 lis 2022 14:34

Wybory w Stanach Zjednoczonych czego możemy się spodziewać na rynkach finansowych?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.