Dolar odzyskuje formę, kryptowaluty toną

14.11.2022 09:29|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Koniec ubiegłego tygodnia przyniósł silny zwrot w notowaniach dolara amerykańskiego po publikacji danych o inflacji z USA. Roczna stopa inflacji w USA spowolniła do 7,7% w październiku i była najniższa od stycznia. Konsensus zakładał odczyt na poziomie 8%. Po publikacji kurs EUR/USD znalazł się najwyżej od sierpnia 2022.

W Stanach Zjednoczonych koszty energii wzrosły o 17,6%. Spowolnienie było również widoczne w przypadku żywności (10,9% wobec 11,2% we wrześniu) oraz używanych samochodów i ciężarówek (2% wobec 7,2%). W porównaniu do poprzedniego miesiąca CPI wzrósł o 0,4%, poniżej oczekiwań na poziomie 0,6%, wylicza portal tradingeconomics. W tym samym czasie koszty usług medycznych zepchnęły CPI w dół. Mimo to dane nadal mogą wskazywać na silną presję inflacyjną i szeroki wzrost cen w całej gospodarce, głównie w sektorze usług, podczas gdy ceny towarów skorzystały z pewnych usprawnień w łańcuchach dostaw, wynika z opublikowanych w piątek danych. W rezultacie w zeszłym tygodniu indeks dolara stracił około 4%, ponieważ niższy odczyt inflacji zdawał się wzmacniać argumenty za mniej agresywną ścieżką zacieśniania ze strony Fed. Inwestorzy obstawiają, że bank centralny USA ograniczy wielkość podwyżek stóp do 50 punktów bazowych od grudnia, po serii 75 punktów bazowych w ciągu ostatnich czterech spotkań.


Źródło: Conotoxia MT5, USDIndex, Daily

Kurs dolara na początku tygodnia


Indeks dolara wzrósł w poniedziałek w kierunku 107 pkt., podnosząc się nieznacznie z blisko trzymiesięcznych minimów po tym, jak prezes Rezerwy Federalnej Christopher Waller ostrzegł inwestorów przed zbytnim optymizmem z powodu jednego raportu o inflacji i powiedział, że bank centralny "ma jeszcze wiele do zrobienia" z podwyżkami stóp procentowych. Waller przyznał, że Fed może zwolnić tempo podwyżek stóp procentowych na nadchodzących posiedzeniach, ale podkreślił, że rynki powinny skupić się na ostatecznym poziomie, który prawdopodobnie jest jeszcze "daleko", a nie na tempie każdego ruchu, podał portal tradingeconomics.

Tymczasem prezes Rezerwy Federalnej w Bostonie Susan Collins powiedziała w piątek, że jej zdaniem Fed będzie kontynuował podwyżki stóp procentowych na najbliższych posiedzeniach FOMC. Kolejne posiedzenie FOMC zaplanowane jest na 14 grudnia. Komentując ostatnie dane o inflacji za październik, Collins stwierdziła, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby wyznaczyć szczyt cyklu stóp Fed. Zauważyła jednak, że wzrosło ryzyko nadmiernego zaostrzenia, podał serwis BBN.

Cryptogeddon wciąż trwa

W poniedziałek o poranku bitcoin kosztował mniej niż 16 000 USD, zbliżając się do dwuletniego minimum. Oznacza to spadek od zeszłorocznego szczytu o prawie 80 proc., co zbliża obecną korektę na BTC to podobnych poziomów procentowych, jak po 2012 i 2016 r. (wtedy BTC korygował o 86 i 83 proc. od szczytu). Giełda FTX oficjalnie złożyła wniosek o upadłość, co wiązać się może także z problemami firm z nią powiązanych (mowa o 130 podmiotach) oraz jej inwestorami. W ciągu kilku dni FTX jedna z największych na świecie giełd kryptowalutowych upadła po tym, jak obawy o jej sytuację finansową wywołały “run na bank” i falę wypłat z giełdy. Okazało się, że giełda nie może wypłacić wszystkich środków swoim klientom, bo ich nie ma. Obawy o niewypłacalność nasiliły się po tym, jak Binance zrezygnował ze swojego planu przejęcia FTX. Na dodatek Sam Bankman-Fried rzekomo wykorzystał fundusze klientów, aby wesprzeć siostrzaną firmę giełdy - Alameda Research. Dodatkowo mówi się o tym, że najwyżsi szczeblem pracownicy i FTX i Alameda mieli szukać sposobu na opuszczenie Stanów Zjednoczonych lub już znajdują się poza granicami USA, Celem mają być kraje bez umowy ekstradycyjnej ze Stanami Zjednoczonymi.

Zaledwie w tydzień cena bitcoina spadła o 23 proc., ETH o blisko 25 proc., Solana zanurkowała o prawie 60 proc., a token giełdy Binance spadł o 20 proc. Najmniej w tym czasie zdawał się tracić bitcoin cash ze spadkiem o 15 proc.


Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, Weekly


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

10 lis 2022 15:55

Wiadomości rynkowe: podsumowanie tygodnia 07-10.11.2022

10 lis 2022 13:14

Wyniki, których ETFów wydają się najciekawsze?

10 lis 2022 9:05

Kurs dolara przed danymi o inflacji z USA

9 lis 2022 14:34

Wybory w Stanach Zjednoczonych czego możemy się spodziewać na rynkach finansowych?

9 lis 2022 10:00

Kolejne uderzenie w rynek kryptowalut — FTX upada?

8 lis 2022 14:37

Ekspozycja na sektor finansowy w USA? Spojrzenie na ETFy

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.