Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 14-18.11.2022

18.11.2022 13:12|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Tegorocznemu szczytowi G20 wydają się towarzyszyć gorące wydarzenia: liczne bombardowania Ukrainy przez Rosję, wybuch rakiety w strefie NATO czy krach na rynku kryptowalut po ogłoszeniu upadłości przez FTC, trzecią co do wielkości giełdę kryptowalut.

Dane makroekonomiczne

W poniedziałek mogliśmy zobaczyć pierwsze oznaki spowolnienia na rynku chińskim po danych o 5-procentowym (r/r) wzroście produkcji przemysłowej. Oczekiwano odczytu na poziomie 5,2 proc., a poprzedni wynosił 6,3 proc. r/r.

We wtorek pozytywnie zaskoczył wynik badania nastrojów wśród przedsiębiorstw niemieckich, instytutu ZEW. Wynik minus 36,7 pkt (poprzednio -59,2 pkt) był o 13,6 pkt lepszy od oczekiwań. Przypomnijmy, jednak że wartości poniżej zera oznaczają spodziewane pogorszenie sytuacji przedsiębiorstw. Ocieplenie mogliśmy też zobaczyć na notowaniach największego indeksu niemieckiego Dax (DE40). 

Źródło: Conotoxia MT5, DE40, Daily

Środę zaczęliśmy od danych inflacyjnych z Wielkiej Brytanii. Dynamika Cen na Wyspach okazała się wyższa od oczekiwań, osiągając 11,1 proc. r/r. (oczekiwano 10,7 proc.). Poprzedni odczyt to 10,1 proc. 

W środę instytut EIA podał dane o zmniejszeniu zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych o 5,4 mln baryłek (oczekiwano spadku o 0,44 mln). Czy są to kolejne sygnały starań w zapowiedzianej przez prezydenta Joe Bidena walki z ceną ropy poprzez zwiększenie podaży tego surowca na rynku?

W czwartek dowiedzieliśmy się, że inflacja konsumencka CPI w strefie euro 10,6 proc. (r/r) była niemal zgodna z konsensusem analityków (oczekiwano 10,7 proc.). Oznacza to kolejny kwartał wzrostu inflacji (poprzednio 9,9 proc. r/r.). Tego samego dnia Eurostat podał, że wg miary inflacyjnej HICP ceny w strefie euro rosły w październiku w tempie 11,5 proc. r/r. (10,9 proc. r/r. we wrześniu). Według tego instytutu 11 z 30 państw badanych zanotowało spadek inflacji względem poprzedniego miesiąca. Zaskoczeniem dnia wydawał się jednak odczyt Philadelphia Fed Manufacturing Index, który wyniósł -19,4 pkt (oczekiwano -6,2 pkt). Indeks ten, w podobny sposób jak wcześniej wspomniany ZEW, bada oczekiwania przedsiębiorców w stanie Philadelphia.

Rynek akcji

Wraz z początkiem tygodnia poznaliśmy raport 13F, który omawia zmiany w portfelach największych zarządzających funduszów inwestycyjnych w III kw. br. Dowiedzieliśmy się m.in., że fundusz Warrena Buffetta, kupił akcję jednego z największych producentów półprzewodników na świecie Taiwan Semiconductor (TaiwanSemic) czy banku inwestycyjnego Jefferies Financial Group Inc. (Jefferies). Co więcej, o 22 proc. zwiększył on pozycje w petrochemicznej spółce Occidental Petroleum Corporation (OcPetroleum).

Źródło: Conotoxia MT5, Daily

Poznaliśmy także wyniki za III kw. kwartał firmy Walmart, największego sprzedawcy detalicznego w Stanach Zjednoczonych. Tu dane mogły pozytywnie zaskoczyć analityków zyskiem na akcję EPS wynoszącym 1,5 USD (oczekiwano 1,32 USD). Jest to wzrost zysków o 3 proc. r/r. 

W środę dowiedzieliśmy się o wynikach spółki technologicznej produkującej oprogramowanie oraz procesory Nvidia. Odnotowała ona spadek zysku na akcję EPS o ponad 50 proc. r/r., który wyniósł 0,58 USD (oczekiwano 0,69 USD). Największym źródłem przychodów spółki jest sprzedaż mocy obliczeniowej w chmurze. Wydaje się, że dziedzina ta podniosła wyniki, gdyż wzrosła r/r. o 31 proc. o czym więcej mogliśmy dowiedzieć w opublikowanym przez nas artykule.

Rynek walut i kryptowalut. Cisza przed burzą?

Para EUR/USD nadal znajduje się powyżej poziomu 1,03. Po wspomnianej informacji o bombardowaniu Ukrainy przez Rosję kurs wzrósł do 1,042, by w ciągu kilku godzin wrócić do poziomów sprzed ataku. Wydaje się, że rynki nie wyceniają obecnie rozprzestrzenienia wojny na strefę NATO.

Rynek kryptowalut mógł wejść w fazę wyczekiwania. Kurs dwóch największych z nich, czyli bitcoina (BTCUSD) oraz ethereum (ETHUSD) od początku tygodnia zmienił się odpowiednio o ok. 2 proc. i 2,2 proc., tymczasem wcześniej spadki sięgały ponad 30 proc. Podobnie wygląda sytuacja kryptowaluty FTT (FTTUSD) należącej do giełdy, która ogłosiła upadłość w zeszłym tygodniu.

Źródło: Conotoxia MT5, FTTUSD, H4

Patrząc na zaniżoną zmienność na największych parach walutowych w tym tygodniu, wydaje się, że obecny tydzień jest oczekiwaniem przez inwestorów na nowe informacje, które pomogłyby określić ostateczny kierunek sytuacji makroekonomicznej oraz odpowiedzieć na pytania: czy oglądamy właśnie szczyt inflacji i kiedy możemy spodziewać się możliwych zmian polityk banków centralnych.

Czego możemy spodziewać się w przyszłym tygodniu?

W środę poznamy indeks nastrojów wśród niemieckich menedżerów przemysłowych PMI. Oczekiwany przez analityków konsensus zakłada brak zmian i odczyt na poziomie 45 pkt (poprzednio 45,1 pkt). Wydaje się, że ważne w tym dniu okażą się również dane o sprzedaży nowych domów w USA z października. Przewiduje się spadku do 578 tys. (poprzednio 603 tys.). Kluczowe mogą być także informacje o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym.

Wśród spółek, kończąc już sezon wyników za III kw. br., w poniedziałek raporty opublikuje ZOOM Video (Zoom). We wtorek poznamy wyniki producenta sprzętów medycznych Medtronic (Medtronic) oraz spółki technologicznej zajmującej się oprogramowaniem dla półprzewodników Analog Devices (AnalogDev).

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

17 lis 2022 15:37

Czego dowiedzieliśmy się po raporcie Nvidii?

17 lis 2022 11:01

Warren Buffet na zakupach. Co nabywa fundusz Berkshire Hathaway? Raport 13F

16 lis 2022 14:20

Jak szczyt G20 i wybuch rakiety w strefie NATO może wpłynąć na rynki finansowe?

15 lis 2022 15:10

Czy Dax już wycenia koniec wojny na Ukrainie?

15 lis 2022 10:39

Czy na spadającej inflacji można zarobić?

14 lis 2022 14:38

8 dolarowa bomba atomowa dla Eli Lilly?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.