Każdy zarządca funduszu inwestycyjnego wartego ponad 100 mln USD jest zobligowany, by co kwartał przedstawiać raport z posiadanych aktywów (13F). Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, jakie spółki kupowali bądź sprzedawali w przeciągu kwartału inwestorzy.
Portfel superinwestora
Jak możemy dowiedzieć się z portalu Dataroma, który śledzi wyniki 13F, raport złożyło 79 superinwestorów. Wśród nich znajdują się m.in: Warren Buffett czy Michael Burry, który zasłynął z przewidzenia kryzysu z 2008 r.
Superinwestor posiada średnio 49 spółek w swoim portfelu (mediana 30). Sektorem, który ma obecnie największą wagę, są usługi (30 proc. wartości wszystkich inwestycji), na drugim miejscu są technologie informacyjne (16,8 proc.), a na trzecim sektor finansowy (15,4 proc.). Największym ulubieńcem okazał się Google (Alphabet), posiadany przez 33 z nich, stanowi on aż 3,7 proc. wartości wszystkich portfeli zarządzanych funduszy.
Źródło: Conotoxia MT5, Alphabet, Weekly
Na drugim miejscu uplasował się Microsoft (Microsoft), którego ma aż 17 z nich, stanowiący 2,2 proc. w zarządzanych funduszach. Ostatnie miejsce na podium należy do akcji spółki Visa (Visa), której aktywa miało 16 z nich (1,4 proc. wartości funduszy).
5 najchętniej kupowanych spółek przez superinwestorów
Na 5. miejscu wśród najchętniej kupowanych akcji w III kw. br. znalazła się amerykańska spółka technologiczna Booking Holdings (BookingHldg), która została zakupiona przez 8 zarządzających. Obecnie jej udziały ma 11 z 79 funduszy.
Na 4. miejscu uplasowały się akcje Google (Alphabet), w których zwiększyło pozycję 11 zarządzających. Największych zakupów dokonał Chase Coleman z funduszu Tiger Global Management, zwiększając swoją pozycję, aż o 147 proc. Wydaje się, że przewaga komparatywna spowodowana ogromnymi zbiorami danych posiadanymi przez spółkę jest szczególnie ceniona przez inwestorów.
Trzecią wśród najchętniej kupowanych spółek została międzynarodowa firma technologiczna, skupiająca się m.in. na e-commerce, cloud computingu, reklamach online, cyfrowym streamingu i sztucznej inteligencji - Amazon (Amazon). Zakupiona została ona przez 11 z zarządzających, którzy średnio zwiększyli jej udział o 0,5 proc. w swoim portfelu.
Źródło: Conotoxia MT5, Amazon, Weekly
Na drugim miejscu możemy zobaczyć powrót do korzeni przez Bill & Melinda Gates Foundation Trust poprzez zakup akcji spółki Microsoft. Zwiększyli oni swoją pozycję na tej akcji aż o 4000 proc. Po tym stanowi ona 26,91 proc. wartości portfela. W sumie 13 zarządzających dokonało zakupu w III kw. tego giganta technologicznego.
Najchętniej kupowaną spółką przez 13 funduszy w przeciągu ostatnich miesięcy okazała się Meta (Facebook). Wydaje się, że obecnie nie okazała się to inwestycja mająca największą stopę zwrotu, gdyż od ostatniej ceny zamknięcia III kwartału cena spadła o ponad 17 proc. Wydaje się jednak, że drastycznie niska wycena spółki na tle konkurencji mierzona wskaźnikiem P/E na poziomie 10 (średnią dla sektora na poziomie 39) okazała się wyjątkowo atrakcyjna dla zarządzających.
Źródło: Conotoxia MT5, Facebook, Weekly
Najchętniej sprzedawane spółki przez superinwestorów
Co ciekawe, najczęściej sprzedawaną spółką okazał się Microsoft (Microsoft), w którym pozycje zmniejszyło aż 13 zarządzających funduszami. 9 z nich sprzedawało akcję Visa (Visa). Kolejno ex aequo 7 funduszy zmniejszało swoje pozycje w akcjach Amazona (Amazon), Google (Alphabet) oraz UnitedHealth Group (UntdHealth).
Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.