Stopy procentowe w strefie euro mogą dalej rosnąć. Sprawdzamy kurs euro

25.11.2022 09:10|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Z opublikowanego wczoraj protokołu ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego może wynikać, że decydenci nie cofną się przed dalszymi podwyżkami stóp procentowych, nawet mimo ryzyka recesji. Jak reaguje kurs euro?

Politycy Europejskiego Banku Centralnego zgodzili się na ostatnim posiedzeniu, że bank centralny powinien kontynuować normalizację i zacieśnianie polityki pieniężnej w celu zwalczania wysokiej inflacji, nawet w przypadku płytkiej recesji, wynika z relacji z październikowego posiedzenia banku centralnego, podaje serwis Trading Economics. Urzędnicy zauważyli, że perspektywy inflacji nadal się pogarszają, a inflacja jest zbyt wysoka i wielokrotnie przekracza prognozowane wartości, oraz że istnieje rosnące ryzyko jej utrwalenia i pojawienia się efektów drugiej rundy oraz spirali płacowo-cenowej.

Bank centralny zasugerował jednak, że może chcieć wstrzymać trwające podwyżki stóp procentowych, jeśli dojdzie do długotrwałej i głębokiej recesji, która prawdopodobnie w większym stopniu ograniczy inflację. W październiku EBC podniósł swoją kluczową stopę procentową o 75 punktów bazowych, podnosząc koszty pożyczek do poziomu najwyższego od początku 2009 r., przy czym istniało szerokie poparcie dla podejścia polegającego na podejmowaniu przyszłych decyzji w sprawie polityki pieniężnej na zasadzie "posiedzenie po posiedzeniu", w zależności od danych, wynika z opublikowanego wczoraj protokołu.

Kurs euro w tym tygodniu i miesiącu

Dla euro obecny miesiąc zdaje się być najlepszym od lipca 2020 r. W listopadzie kurs EUR/USD wzrósł o ponad 5 proc., znajdując się na najwyższym poziomie od końca czerwca 2022 r. Wydaje się, że oprócz poprawy danych z europejskiej gospodarki może dochodzić także do przeszacowania oczekiwań co do dalszych działań Fed. Dolar amerykański może być już “zgrany”, jeśli w USA nie pojawią się nowe czynniki pchające w górę oczekiwania co do większych podwyżek stóp procentowych.


Źródło: Conotoxia MT5, EURUSD, Monthly

Przed kursem EUR/USD znajdują się jednak potencjalne opory wynikające z wykresu. Mowa o dołkach z końca 2016 r. oraz o minimach z marca 2020 r. Potencjalna strefa oporu może się zatem rozciągać między 1,0320 - 1,0640. Niemniej spoglądając na wykres, możemy dostrzec, że mamy do czynienia z największą korektą w trendzie trwającym od początku 2021 r.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

24 lis 2022 14:42

Napięta sytuacja między Rosją a NATO. Czy to moment na kupowanie akcji producentów uzbrojenia?

24 lis 2022 9:15

Kurs dolara pod presją po minutkach Fed

23 lis 2022 12:16

Black Friday, jaki będzie miał wpływ na rynek?

23 lis 2022 9:18

Historyczna podwyżka stóp procentowych w Nowej Zelandii. Jak reaguje NZD?

23 lis 2022 9:00

Przyszłość ceny ropy naftowej

22 lis 2022 12:07

Mistrzostwa świata w Piłce Nożnej 2022, czyli jak można inwestować w sport?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.