Napięta sytuacja między Rosją a NATO. Czy to moment na kupowanie akcji producentów uzbrojenia?

24.11.2022 14:42|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

“Wojna, wojna nigdy się nie zmienia” – tym sloganem rozpoczynało się jedno z popularnych uniwersum science fiction. Wydaje się, że obecnie jest ono szczególnie trafne w obliczu zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę. Nie zagłębiając się w geopolitykę, postanowiliśmy przeanalizować skuteczność inwestycji w spółki zajmujące się produkcją uzbrojenia.

iShares U.S. Aerospace & Defense ETF

Jednym ze sposobów może być inwestycja w pasywne fundusze dające możliwość udziału w tym sektorze, a przykładem takiego funduszu może być iShares U.S. Aerospace & Defense ETF (ITA). Oficjalna strona internetowa informuje, że daje on ekspozycje na amerykańskie spółki produkujące samoloty komercyjne i wojskowe oraz inny sprzęt obronny. 

Spółką mającą największy udział w tym funduszu jest RAYTHEON TECHNOLOGIES CORP (RaytheonTec). Pod względem przychodów i kapitalizacji rynkowej to jeden z głównych producentów przemysłu lotniczego i obronnego na świecie. Stanowi on 21 proc. wartości całego portfela. Średnia wartość wskaźnika cena do zysku P/E dla tego funduszu wynosi 22,9, co może być interpretowane jako pierwsza oznaka przewartościowania. Czy to oznacza, że rynek wycenia obecnie rozszerzenie konfliktu? 

Źródło: Conotoxia MT5, ITA, Weekly

Spółki z sektora lotniczego i obronnego

Wcześniej wspomniany RAYTHEON TECHNOLOGIES CORP (RaytheonTec) jest jednym z największych dostawców usług wywiadowczych dla Stanów Zjednoczonych. Zajmuje się też produkcją silników lotniczych, awioniką, aerostrukturą, cyberbezpieczeństwem, pociskami kierowanymi, systemami obrony powietrznej, satelitami i dronami. Firma jest również dużym kontrahentem wojskowym, uzyskując znaczną część swoich przychodów od rządu USA. 

Nie wydaje się, by znacząco wzrosły przychody dla spółki od początku konfliktu na wschodzie Europy. Wzrost wyniósł 4,5 proc r/r., a zyski z działalności operacyjnej w tym okresie zwiększyły się o 10 proc. r/r. Analitycy zakładają wzrost jej zysków w najbliższych kwartałach, gdyż wskaźnik cena do przyszłych zysków Forward P/E wynosi 18,52 (obecnie P/E to 32,38), co może oznaczać jej potencjalne niedowartościowanie.

Źródło: Conotoxia MT5, RaytheonTec, Daily

Lockheed Martin Corporation (Lockheed) jest drugą spółką działającą w czterech segmentach biznesowych: aeronautyce, pociskach i kontroli ognia, systemach obrotowych i misyjnych oraz przestrzeni kosmicznej. Obecnie przychody wzrosły o 3,46 proc. r/r., przy jednoczesnym spadku zysków z działalności operacyjnej na poziomie 5,88 proc. r/r. Wskaźnik ceny do przyszłych zysków Forward P/E wyniósł 17,8 przy obecnej wartości 22,06. Wydaje się, że spółka posiada podobną sytuację do wcześniej opisanej, może jednak mieć mniejszy potencjał do wzrostu. 

Ostatnią spółką, na którą zwrócimy uwagę, jest Northop Grumman Corporation (Northop), zajmująca się technologiami lotniczymi i obronnymi. Będącą – jak się wydaje – jedną z najbardziej niedoszacowanych względem swojego sektora, osiągając obecnie wskaźnik P/E na poziomie 14,91. Porównując go do Forward P/E na poziomie 21,73, spółka ta może dawać jeden z największych potencjałów wzrostu dla tego sektora. Przychody producenta (m.in. samolotów bezzałogowych) wzrosły o 2,88 proc. r/r., a zyski z działalności operacyjnej w tym czasie spadły o 19 proc. r/r. 

Źródło: Conotoxia MT5, Northrop, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

24 lis 2022 9:15

Kurs dolara pod presją po minutkach Fed

23 lis 2022 12:16

Black Friday, jaki będzie miał wpływ na rynek?

23 lis 2022 9:18

Historyczna podwyżka stóp procentowych w Nowej Zelandii. Jak reaguje NZD?

23 lis 2022 9:00

Przyszłość ceny ropy naftowej

22 lis 2022 12:07

Mistrzostwa świata w Piłce Nożnej 2022, czyli jak można inwestować w sport?

21 lis 2022 14:00

Najchętniej kupowane spółki przez superinwestorów w III kw. - analiza raportu 13F

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.