Luźna polityka monetarna nadal może napędzać rynki finansowe

11.02.2021 11:40|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

We wczorajszych wystąpieniach zarówno szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde, jak i szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej potwierdzili, że programy skupu aktywów zostaną z nami przez długi czas. To wciąż oznacza wzrost bazy monetarnej, co może wywoływać dalszą inflację cen aktywów.

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell podkreślił w swoim środowym wystąpieniu znaczenie utrzymania niezwykle luźnej polityki monetarnej w przewidywalnej przyszłości, aby wesprzeć rynek pracy w Stanach Zjednoczonych. W przemówieniu dla Economic Club of New York Jerome Powell ostrzegł, że doprowadzenie gospodarki do pełnego zatrudnienia nie będzie łatwym zadaniem i będzie wymagało więcej niż tylko gołębiej polityki, aby to osiągnąć. Przewodniczący Fed odrzucił obawy, że masywny plan stymulacji fiskalnej proponowany przez prezydenta USA Joe Bidena może wywołać niepożądaną inflację. Tymczasem oczekiwania inflacyjne w Stanach Zjednoczonych wzrosły powyżej 2,1 proc., co jest głównie spowodowane wzrostem cen surowców, zwłaszcza ropy naftowej.

Dalszy istotny wzrost bazy monetarnej może zatem powodować dalszą inflację cen aktywów na rynkach finansowych, czyli akcji, surowców czy kryptowalut, ponieważ dostarczane instytucjom pieniądze muszą znaleźć ujście. Do realnej gospodarki trafia tylko mały procent tych pieniędzy, stąd najpierw może pojawiać się efekt majątkowy wśród tych, którzy w obecnej hossie uczestniczą, a w ten sposób większość środków może trafić do realnej gospodarki. Jednak póki banki centralne nie zmieniają swojej polityki, póty stopy procentowe będą na rekordowo niskich poziomach, a inwestorzy mogą szukać potencjalnych zysków w ryzykownych aktywach.

Co ciekawe, w konsekwencji obecnych działań zarówno JP Morgan, jak i Goldman Sachs upatrują nowego super cyklu na rynku surowców, o którym też niejednokrotnie wspominaliśmy. Surowce przemysłowe, metale, ale także i surowce rolne już teraz wydają się wykazywać silne tendencje wzrostowe. Zatem przy ewentualnym spełnieniu się scenariusza kontynuacji drożejących cen surowców, w tym ropy czy srebra, trudno nie oczekiwać potencjalnego wzrostu oczekiwań inflacyjnych, a następnie samej inflacji. To z kolei, przy zerowych stopach procentowych, może nadal wypychać kapitał w stronę aktywów, które przed inflacją mogą chronić. Byłyby to wtedy teoretycznie same surowce, które podnoszą ceny w gospodarce, ale także złoto czy uznawany za najnowsze zabezpieczenie przed wzrostem cen i masowym dodrukiem pieniądza papierowego bitcoin.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

10 lut 2021 12:15

Kilkudniowy rajd funta brytyjskiego

9 lut 2021 11:58

Kluczowe zmiany na rynku kryptowalut

8 lut 2021 11:33

Poniedziałek i znakomite nastroje na rynkach

5 lut 2021 15:53

Dolar słabszy po NFP. Giełdy na historycznych szczytach

5 lut 2021 11:54

Surowce energetyczne zdominowały tydzień. Rynek czeka na Joe Bidena i NFP

4 lut 2021 11:48

Dziś decyzja Banku Anglii. Ropa wciąż drożeje

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.