Rok 2021 nie przestaje zaskakiwać, a tempo wydarzeń jest tak szybkie, jak w dobrym filmie akcji. Co więcej, pojawiają się nowe wątki, co jeszcze bardziej uatrakcyjnia cały finansowy spektakl. Swój wątek dokładają także kryptowaluty, które stają się coraz bardziej atrakcyjne dla amerykańskich spółek notowanych na giełdzie.
Świat zdaje się zmieniać na naszych oczach, a tempo tych zmian jest bardzo duże. Mowa przede wszystkim o kwestionowaniu dolara amerykańskiego czy amerykańskich obligacji skarbowych jako podstawowych aktywów do utrzymywania w bilansach firm czy nawet samorządów. Mowa o możliwości rozpoczęcia nowego nurtu, który może bazować na umowie, bo jak na razie nie na wartości użytkowej, czyli kupna kryptowalut jako dywersyfikacji bilansów. Tak właśnie postąpiła Tesla, która poinformowała, że idzie w ślady takich spółek jak MicroStrategy czy Square, kupując BTC za kwotę 1,5 mld dolarów. Tesla ma mieć ok. 20 mld wolnych środków, które nie są potrzebne w tym momencie firmie i zdecydowała się przeznaczyć 7,5 proc. tych środków na zakup najpopularniejszej kryptowaluty.
To oczywiście wywołało euforię na rynku, gdzie kurs BTC/USD wzrósł dziś o poranku do ponad 48 tys. USD za bitcoina. Zdaniem obserwatorów rynku decyzja zarządu Tesli może otwierać drogę dla innych spółek, które za moment mogą otrzymywać pytanie od swoich akcjonariuszy: dlaczego nie przeznaczymy kilku proc. środków na zakup BTC? Pytanie wydaje się zasadne w momencie, gdy oczekiwania inflacyjne w USA pną się w górę, a podaż pieniądza rośnie w tempie nigdy wcześniej nieobserwowanym.
Warto pamiętać, że gdy w grę wchodzą dziesiątki czy setki miliardów dolarów, to każdy procent straty, ze względu na ujemne realne stopy procentowe, to utracone znaczące środki finansowe tychże firm. Niebawem może się okazać, że bitcoin jest pożądany jako aktywa rezerwowe, nie tylko dla inwestorów z Wall Street, spółek z amerykańskiej giełdy, ale także dla samorządów amerykańskich miast. O to jako pierwszy ma ubiegać się burmistrz Miami na Florydzie, który jest zwolennikiem kryptowalut. Wkrótce Miami może być pierwszym miastem na świecie, które część swojego budżetu ulokuje w bitcoinie. Decyzja może zapaść już w tym tygodniu.
Jesteśmy zatem, co warto sobie uświadomić, świadkami zmiany, która może zostać odnotowana na kartach historii.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.