Poniedziałek i znakomite nastroje na rynkach

08.02.2021 11:33|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Coraz więcej wskazuje na to, że wkrótce w Stanach Zjednoczonych wejdzie w życie plan pomocowy dla amerykańskiej gospodarki, który przygotował prezydent Joe Biden. Wartość pomocy ma sięgać 1,9 bln USD. Taka perspektywa zdaje się poprawiać sentyment na rynkach finansowych.

W ostatnich prognozach dotyczących rynku pracy w USA, które pojawiły się w pierwszym tygodniu lutego, szacowano, że zatrudnienie powróci do stanu sprzed pandemii w 2024 r. Tymczasem szefowa Departamentu Skarbu Janet Yellen powiedziała w weekend, że sytuacja na rynku pracy Stanów Zjednoczonych może się poprawić już w 2022 r., a rynek może osiągnąć pełne zatrudnienie. Jest tylko jeden warunek: musi zostać wprowadzony plan ratunkowy Joe Bidena. Wydaje się zatem, że jego wdrożenie jest niemal pewne, co pozwoliłoby gospodarce amerykańskiej szybciej odrobić straty wynikające z epidemii, a to z kolei może nakręcać wzrost cen akcji, ropy naftowej czy też prowadzić do szybszego wzrostu rentowności amerykańskich obligacji i oczekiwań inflacyjnych.

Tym samym kontrakty terminowe w USA znalazły się w poniedziałek na historycznych szczytach, przedłużając zyski z zeszłego tygodnia w nadziei, że nowy pakiet stymulacyjny może zostać wkrótce uchwalony. Marszałek Izby Nancy Pelosi powiedziała w piątek, że Izba zamierza przyjąć ustawę w ciągu dwóch tygodni.

Trwa sezon publikacji wyników spółek. W tym tygodniu mają pojawić się raporty Cisco, DuPont, Twitter, Uber i Coca-Cola. W ubiegłym tygodniu główne indeksy giełdowe wzrosły najbardziej od listopada: Dow Jones wzrósł o 3,9 proc., S&P 500 o 4,7 proc., a Nasdaq o 6 proc.

Dobre nastroje zza oceanu widoczne są również w Europie. Europejskie rynki akcji wzrosły w poniedziałek, DAX 30 we Frankfurcie po raz pierwszy przekroczył poziom 14160, bijąc rekord wszech czasów w nadziei na więcej bodźców w USA i złagodzenie niepewności politycznej we Włoszech. Desygnowany na premiera Włoch Mario Draghi zapewnił sobie poparcie dwóch największych partii w parlamencie dla utworzenia rządu.

Oprócz bliskiego wdrożenia programu stymulacyjnego dla gospodarki USA także stopniowe zmniejszanie się problemów z dystrybucją szczepionek na całym świecie wspierało nastroje na rynku ropy naftowej. W poniedziałek baryłka typu Brent zbliżyła się do 60 USD, a WTI do 57 USD. Są to najwyższe poziomy od ponad roku. W Chinach, które są największym importerem ropy naftowej na świecie, władze sanitarne zatwierdziły w sobotę szczepionkę na COVID-19 firmy Sinovac. W Chinach kontynentalnych po raz pierwszy od prawie dwóch miesięcy nie odnotowano nowych zachorowań. Dodatkowym wsparciem dla cen były zobowiązania głównych producentów ropy do ograniczenia wydobycia ropy naftowej. Wciąż zatem popyt przewyższa podaż, a cena zdaje się przesuwać na wyższe poziomy.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

5 lut 2021 15:53

Dolar słabszy po NFP. Giełdy na historycznych szczytach

5 lut 2021 11:54

Surowce energetyczne zdominowały tydzień. Rynek czeka na Joe Bidena i NFP

4 lut 2021 11:48

Dziś decyzja Banku Anglii. Ropa wciąż drożeje

3 lut 2021 11:43

Ropa kontynuuje wzrosty. Rekordy na Nasdaq

2 lut 2021 11:51

Ropa drożeje mimo umocnienia USD

1 lut 2021 11:34

Euforia zakupów na rynku srebra

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.