Dziś decyzja Banku Anglii. Ropa wciąż drożeje

04.02.2021 11:48|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dziś o godz. 13:00 poznamy decyzję Banku Anglii w sprawie stóp procentowych. Pojawi się także kwartalny raport o inflacji oraz protokół z posiedzenia Banku Anglii. Wcześniej inwestorzy zastanawiali się, czy i kiedy Bank wprowadzi ujemne stopy procentowe. Teraz ta retoryka może być inna.

Oczekuje się, że Bank Anglii podczas swojego pierwszego posiedzenia w 2021 r. może pozostawić główną stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc., a wielkość programu skupu obligacji będzie nadal wynosić 875 mld funtów.

Inwestorzy będą jednak uważnie przyglądać się kwartalnym prognozom BoE oraz wynikom studium wykonalności ujemnych stóp procentowych. Nie oczekuje się, aby bank centralny obniżył stopy poniżej 0 proc. w najbliższej przyszłości, ale najprawdopodobniej nie wykluczy ich zastosowania.

To kluczowa informacja dla rynku walutowego, gdyż dzięki odsunięciu możliwości wprowadzenia ujemnych stóp w Wielkiej Brytanii funt zdawał się zyskiwać na wartości. Rynki pieniężne wycofały się z zakładów na obniżkę stóp procentowych przez BoE, a ruch w dół o 10 pkt bazowych widziany jest obecnie dopiero w maju 2022 r. Traderzy będą również wyczekiwać aktualizacji prognoz w najbliższym czasie, gdyż Wielka Brytania pozostaje w stanie kwarantanny narodowej. Bank Anglii prawdopodobnie podniesie swoje prognozy na rok 2020, ale obniży prognozy na rok następny.

Ropa drożeje i końca tego trendu nie widać

Ropa w czwartek nadal zdaje się drożeć, przekraczając w pewnym momencie 56 USD za baryłkę typu WIT. Wzrost ceny może być kontynuowany w związku z tym, że środowe dane EIA pokazały nieoczekiwany spadek zapasów surowca w Stanach Zjednoczonych o 994 tys. baryłek w zeszłym tygodniu, do 475,7 mln baryłek. Jest to najniższa wartość od marca.

W efekcie zarówno ropa WTI, jak i Brent znajdują się w pobliżu rocznych maksimów. Po stronie podażowej posiedzenie Wspólnego Ministerialnego Komitetu Monitorującego OPEC+ zakończyło się bez wprowadzenia zmian kwot produkcyjnych na luty i marzec, zgodnie z oczekiwaniami rynku. W ujęciu tygodniowym cena ropy WTI pnie się w górę tylko z małymi przerwami od połowy listopada, gdy kosztowała niespełna 34 USD za baryłkę.

Główna para walutowa poniżej 1,2000

Z kluczowych wydarzeń na rynku walutowym warto dostrzec zmiany na głównej parze EUR/USD. Kurs spadł po raz pierwszy od grudnia poniżej 1,2000 i tym samym może być realizowany zakładany wcześniej korekcyjny scenariusz.

Już od jakiegoś czasu wskazywaliśmy na możliwe przewartościowanie euro względem dolara i trudność w utrzymaniu poziomu 1,2300-1,2400. Tym samym teoretycznie mogła zostać otwarta droga dla korekty w stronę 1,1700-1,1600, gdzie znajdują się dołki z września i października, mogące stanowić potencjalne miejsce wsparcia.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

3 lut 2021 11:43

Ropa kontynuuje wzrosty. Rekordy na Nasdaq

2 lut 2021 11:51

Ropa drożeje mimo umocnienia USD

1 lut 2021 11:34

Euforia zakupów na rynku srebra

29 sty 2021 17:04

Zwycięzcy i przegrani szalonego tygodnia i miesiąca

29 sty 2021 11:26

Kontynuacja spadków na giełdach. Bitcoin wystrzelił po wpisie Muska

28 sty 2021 10:43

Zmienność uderza w giełdy

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.