Mijający właśnie pierwszy tydzień lutego przyniósł istotne wzrosty cen surowców energetycznych. Kontrakty terminowe na gaz naturalny zwyżkowały w tym tygodniu o ponad 18 proc., co jest najlepszym wynikiem spośród popularnych rynków. Istotnie drożała również ropa naftowa.
Ceny ropy zarówno WTI, jak i Brent, zbliżają się do najwyższego poziomu od roku. W piątek, 5 lutego o poranku cena baryłki ropy WTI przekroczyła 56,50 dolarów, zmierzając do największego tygodniowego wzrostu od października. Ropa Brent wzrosła powyżej 59 USD.
W skali tygodnia cena WTI wzrosła o ponad 9 proc., ropy Brent o ponad 8 proc., ceny benzyny w USA wzrosły o ponad 7 proc. Przekłada się na wzrost oczekiwań inflacyjnych do 2,11 proc., co jest najwyższą wartością od końca 2018 r.
Podwyżki ropy mogą się wiązać z nadziejami na ożywienie globalnego popytu na ropę, ponieważ liczba zarażeń, hospitalizacji i zgonów z powodu COVID-19 zaczyna na świecie się zmniejszać.
Nowa szczepionka, zyskują giełdy, tracą frank i euro
Spółka Johnson & Johnson miała poprosić w czwartek amerykańskich regulatorów o zgodę na pierwszą na świecie jednodawkową szczepionkę przeciw wirusowi, co zdawało się poprawiać nastroje na rynku. Inwestorzy ucieszyli się również z doniesień, że w Chinach tuż przed świętem Księżycowego Nowego Roku odnotowano najmniejszą liczbę nowych przypadków wirusa od ponad miesiąca.
Mijający tydzień to również powrót optymizmu na giełdy. Amerykański Nasdaq 100 w minionych dniach zdaje się zyskiwać ponad 5 proc. Podobną skalą zwyżki może poszczycić się również Euro Stoxx 50. Z kolei niemiecki Dax i amerykański S&P 500 wzrosły o ok. 4,8 proc.
Na rynku walutowym, w tym tygodniu najwięcej zdają się tracić frank szwajcarski i euro – po ok. 1,3 proc. Dolar amerykański może odzyskiwać siły w oczekiwaniu na dane z rynku pracy USA.
Wzrost liczby etatów w USA, ale to kropla w morzu potrzeb
Nonfarm payrolls w USA może według konsensusu wskazać wzrost zatrudnienia o 50 tys. w styczniu 2021 r. Przypomnijmy, że w grudniu nastąpił spadek miejsc pracy. Styczniowa prognoza wskazuje na bardzo niewielki wzrost, gdyż w gospodarce USA nadal będzie brakować około 10 milionów miejsc pracy w stosunku do szczytu zatrudnienia z lutego 2020 r.
Prezydent Joe Biden będzie dziś przemawiać na temat planu pomocowego dla amerykańskiej gospodarki o wartości 1,9 biliona dolarów, który obejmuje zasiłki dla bezrobotnych i bezpośrednie wypłaty dla Amerykanów. Pakiet nie został jeszcze zatwierdzony i istnieją wątpliwości, czy Kongres go przyjmie.
Biuro Budżetowe Kongresu szacuje, że liczba zatrudnionych Amerykanów nie powróci do poziomu sprzed pandemii aż do 2024 r., ponieważ pandemia jest daleka od opanowania, wciąż stawiając wiele wyzwań przed rynkiem pracy.
Publikację NFP poznamy o godz. 14:30, a wystąpienie Joe Bidena zaplanowano na godz. 17:45 czasu środkowoeuropejskiego.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.