Na rynku walutowym ostatnio dużo mówiło się o sytuacji na dolarze amerykańskim czy euro, a tymczasem sytuacja na funcie brytyjskim zdaje się wyglądać jeszcze ciekawiej. Kurs GBP/USD od kilku dni systematycznie rośnie, a brytyjska waluta wydaje się odrabiać straty, które pojawiły się po referendum w sprawie brexitu.
W środę funt brytyjski w relacji do dolara amerykańskiego dotknął poziomu 1,385 USD po raz pierwszy od kwietnia 2018 r. Zdaje się, że jednym z głównych czynników pomagających GBP są perspektywy szybszego ożywienia gospodarczego w Wielkiej Brytanii, w czym pomogło wprowadzenie na rynek szczepionki COVID-19 i masowe bodźce fiskalne, a także zmniejszające się oczekiwania dotyczące ujemnych stóp procentowych. Bank Anglii powiedział w zeszłym tygodniu, że da brytyjskim kredytodawcom co najmniej sześć miesięcy, zanim ujemne stopy procentowe staną się możliwością, zastrzegając jednocześnie, że nie wysyła w ten sposób sygnału o prawdopodobieństwie lub rychłej realizacji takiej polityki. Od marcowego dołka kurs GBP/USD wzrósł już ponad 20 proc.
Ropa trzyma wysoki poziom
Na rynku surowców uwaga skupia się na ropie naftowej. Baryłka WTI kosztuje około 58 USD, a Brent wciąż znajduje się przy 60 USD. Ceny są zatem najwyższe od roku, a dziś kontrakty terminowe na ropę niewiele się zmieniły i konsolidują się po siedmiodniowym rajdzie, który był najdłuższy od lutego 2019 r. Wzrost cen mógł być wspierany przez nadzieje na globalne ożywienie gospodarcze, wspomagane przez duże pakiety stymulacyjne na całym świecie. W tym samym czasie Arabia Saudyjska jednostronnie zmniejsza podaż surowca w lutym i marcu. Dane API opublikowane we wtorek pokazały, że zapasy ropy w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 3,5 mln baryłek, podczas gdy rynek prognozował wzrost o 1,3 mln baryłek.
Za bitcoinem w górę ruszyły inne kryptowaluty
Na rynku kryptowalut bitcoin znajduje się poniżej poziomu 47 tys. USD, a więc blisko swojego rekordu wszech czasów, który został ustanowiony po informacji o tym, że Tesla nabyła BTC o wartości 1,5 mld USD. Z kolei wzrosty możemy obserwować na ETH/USD oraz LTC/USD. ETH pobiło swój rekord, docierając do 1838 USD. Z kolei litecoin, czyli waluta podobna do bitcoina, również z limitowaną podażą, ale o wiele szybszą siecią, rośnie do 195 USD. Jest to najwyższa cena od marca 2018 r., ponieważ rynek pokonał szczyt ze stycznia tego roku.
Co ciekawe, wraz ze wzrostem bazy monetarnej w Stanach Zjednoczonych, ale także i na świecie, rośnie kapitalizacja tokenów opartych o dolara amerykańskiego – USDT. Mają one pokrycie 1:1 w USD. Oznaczać może to, że hossa na rynku kryptowalut trwa dzięki ekspansji monetarnej banków centralnych i to zmiany w polityce monetarnej mogą być kluczowe dla przyszłości trendów na tych rynkach, ale nie tylko na tych. Hossa na akcjach czy surowcach również wydaje się proporcjonalna do wzrostu podaży pieniądza, który szuka ujścia w aktywach finansowych.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.