Kolejne fatalne dane z gospodarek. Indeksy giełdowe pod presją

01.04.2020 11:15|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W środę, 1 kwietnia pojawiły się i pojawią kolejne odczyty raportów PMI za marzec, czyli miesiąc, w którym w pełni świat zmagał się z epidemią koronawirusa. Po odczytach wstępnych obecnie obserwujemy odczyty finalne, które nie napawają optymizmem, co może mieć przełożenie na indeksy giełdowe.

Wskaźnik PMI dla przemysłu Niemiec spadł w marcu br. do 45,4 pkt. Wcześniej szacowano spadek do 45,7 pkt. Odczyt wskazał na piętnasty miesiąc z rzędu, gdy w fabrykach kurczyła się aktywność. Zarówno produkcja, jak i nowe zamówienia spadły najmocniej od kwietnia 2009 r., co było spowodowane rosnącą słabością popytu międzynarodowego i rosnącymi zakłóceniami łańcucha dostaw – wynika z opublikowanych danych.

Wskaźnik PMI dla przemysłu Francji spadł z kolei w marcu do 43,2 pkt z 49,8 pkt w lutym. Publikacja wskazała na drugi z rzędu miesiąc spadku aktywności w przemyśle i najostrzejsze tąpnięcie od stycznia 2013 r. Głównym powodem wydaje się ogólnokrajowa blokada wszelkiej działalności w celu powstrzymania pandemii koronawirusa, która uderzyła w gospodarkę. Produkcja i nowe zamówienia spadły w najszybszym tempie od marca 2009 r. Zmniejszyły się także nowe zamówienia eksportowe ze względu na znacznie mniejszy popyt, szczególnie z Chin i Niemiec.

Włoski wskaźnik PMI dla przemysłu spadł w marcu do rekordowo niskiego poziomu 40,3 pkt. Produkcja skurczyła się w najszybszym tempie od prawie 23 lat, a spadek wolumenu zamówień był najszybszy od marca 2009 r. Nowe zamówienia eksportowe spadły w najszybszym tempie od marca 2009 r. Również tempo zmniejszania liczby miejsc pracy było najszybsze od sierpnia 2012 r.

Wydaje się jednak, że to, co najgorsze, nie jest jeszcze za nami. Zamknięcie gospodarek może potrwać zdecydowanie dłużej. Mówi się nawet o możliwym przedłużeniu restrykcji do lipca. Może to nie być najlepsza informacja dla spółek giełdowych i tym samym dla indeksów, które dziś wydają się odnotowywać istotne spadki po wcześniejszych potencjalnych korektach wzrostowych.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

60 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

31 mar 2020 9:30

Jednorazowe umocnienie dolara na koniec kwartału?

30 mar 2020 9:33

Najlepszy poniedziałek na giełdach od czterech tygodni

27 mar 2020 15:34

Kluczowe wydarzenia tygodnia (30.03-05.04.2020)

27 mar 2020 9:54

Gospodarka USA i jej waluta mogą nie mieć przed sobą świetlanej przyszłości

26 mar 2020 11:05

Jest zgoda na 2 bln USD dla amerykańskiej gospodarki. Rynek czeka na szokujące dane z USA

25 mar 2020 9:48

Ogromny wzrost optymizmu na rynku akcji. Indeksy wystrzeliły

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.