Cały świat wciąż walczy z pandemią koronawirusa oraz z ekonomicznymi skutkami, z którymi mierzą się rządy i banki centralne na każdym kontynencie. Uwaga może być zwrócona na dane z amerykańskiego rynku pracy, ale tutaj może być jeszcze zbyt wcześnie, aby oszacować wpływ COVID-19.
Raport dotyczący zmiany zatrudniania w sektorach poza rolnictwem (NFP) w Stanach Zjednoczonych pokaże nam jedynie część danych z marca. Okres badania nie obejmuje całego miesiąca, stąd publikacja z 3 kwietnia może nie oddawać pełnej skali wpływu koronawirusa na amerykański rynek pracy. Pełne dane pokaże dopiero rewizja marcowego odczytu. Niemniej jednak obecnie konsensus zakłada, że liczba miejsc pracy została zmniejszona w USA o prawie pół miliona etatów. Z kolei stopa bezrobocia może wzrosnąć z 3,5 do 4 proc. Te dane mogą zostać następnie skorygowane, a obraz amerykańskiego rynku pracy może wtedy jeszcze bardziej się pogorszyć.
Zanim jeszcze poznamy dane z rynku pracy, warto zwrócić uwagę na publikację raportu ISM zarówno dla przemysłu, jak i dla usług. To właśnie ten raport może pokazać, jak bardzo została pogrążona gospodarka Stanów Zjednoczonych i jak bardzo zbliżyła się ona do recesji. Głębokiej recesji.
Z tego też względu kluczowe mogą być wypowiedzi amerykańskich polityków, w tym prezydenta USA Donalda Trumpa. Mimo wprowadzenia pakietu pomocowego o wartości 2 bln dolarów możliwe, że będą potrzebne kolejne działania pomocowe. Warto też zwrócić uwagę na wypowiedzi Donalda Trumpa w sprawie ponownego szybkiego uruchomienia gospodarki z uwzględnieniem wszystkich procedur bezpieczeństwa. O tym prezydent USA mówił już pod koniec marca, gdyż Stany Zjednoczone nie mogą pozwolić sobie na bardzo długi przestój.
Istotne mogą okazać się finalne odczyty raportów PMI ze strefy euro, a także publikacja o inflacji. Obecnie konsensus zakłada, że w marcu inflacja w strefie euro wyniesie zaledwie 0,8 proc. Z kolei indeks PMI dla usług może zostać potwierdzony na poziomie 28,4 pkt.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
60 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.