Indeksy giełdowe i ropa dalej spadają

23.03.2020 10:55|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Na giełdzie w Nowym Jorku kontrakty terminowe na indeksy giełdowe zaraz po uruchomieniu obrotu w nowym tygodniu dotarły do dolnego ograniczenia dziennego limitu zmian. Tym samym jeszcze w nocy nastąpiło zablokowanie handlu w USA. Dopiero gdy sytuacja uspokoiła się, handel wznowiono. To jednak nie zatrzymało spadków w Azji.

Inwestorzy z niepokojem obserwują bardzo szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa całym świecie, a kolejne kraje wprowadziły blokady i ograniczenia w podróżach, budząc obawy przed głęboką recesją w głównych gospodarkach. Otwarcie handlu w Europie również wskazało na spadek indeksów. Niemiecki DAX zniżkuje o ponad 4 proc., francuski CAC 40 spada o ponad 3,6 proc., a włoski FTSE MIB o 3,7 proc. W Stanach Zjednoczonych kontrakty terminowe nadal pozostają poniżej piątkowego zamknięcia.

Zdaje się, że główną przyczyną pogorszenia nastrojów w USA jest zdecydowany wzrost zachorowań – do ponad 35 tys. W senacie Stanów Zjednoczonych nie udało się zatwierdzić pakietu pomocowego związanego z obecną epidemią. Demokraci uznali, że składane propozycje nie są wystarczające, aby pomóc pracodawcom i pracownikom.

Od szczytu hossy indeks S&P 500 spadł łącznie o ponad 30 proc., z kolei niemiecki DAX zniżkował o 40 proc. W czasie wielkiego kryzysu finansowego ponad dekadę temu SPX ze szczytu spadł o 57 proc., a DAX o 55 proc. Teoretycznie wciąż indeksy mają przestrzeń do kontynuacji spadków, bo obecny potencjalny kryzys związany z epidemią wydaje się o wiele większy niż to, co obserwowaliśmy ponad dekadę temu.

W poniedziałek potaniała również ropa naftowa. Na ceny tego surowca negatywnie zdają się wpływać dwa czynniki: szok wywołany wojną cenową między Rosją i Arabią Saudyjską oraz spadek popytu na ropę ze względu na epidemię COVID-19. Nic nie wynika do tej pory z prób podejmowania dialogu między stronami wojny cenowej, co może prowadzić do cięcia wydatków przez firmy naftowe oraz wysyłania pracowników na urlopy. To z kolei może jeszcze bardziej wpływać na widmo pojawienia się recesji oraz wzrost bezrobocia.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

20 mar 2020 15:35

Kluczowe wydarzenia tygodnia (23-29.03.2020)

20 mar 2020 9:44

Bank Anglii ponownie tnie stopy procentowe

19 mar 2020 10:55

Europejski Bank Centralny uruchamia Pandemiczny Program Skupu

18 mar 2020 10:55

Funt brytyjski pod presją. 1,2000 może być kluczowym poziomem

17 mar 2020 11:01

Rządy i banki centralny próbują ratować gospodarki

16 mar 2020 10:09

Potężne działania Fed nie uratowały rynków

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.