Fed, po raz kolejny w marcu, poza swoim regularnym posiedzeniem, zdecydował się działać. Przypomnijmy, że posiedzenie miało się odbyć w dniach 17-18 marca, a rynek oczekiwał, że Rezerwa Federalna zetnie przedział dla stopy funduszy federalnych o 1 pkt proc. do 0,00-0,25 proc. Fed zrobił to już w niedzielę wieczorem i dołożył kolejne działania.
W oświadczeniu do decyzji w sprawie stóp procentowych Komitet FOMC poinformował, że oczekuje utrzymania tego docelowego zakresu, dopóki nie będzie pewny, że gospodarka przetrwała ostatnie wydarzenia i będzie na dobrej drodze do osiągnięcia maksymalnych celów w zakresie zatrudnienia i stabilności cen. Obecne działania pomogą wesprzeć działalność gospodarczą, silne warunki na rynku pracy i powrót inflacji do symetrycznego celu Komitetu 2 proc. - tak twierdzi Fed. Jednak na tym działania się nie kończą. Dodatkowo, aby wesprzeć sprawne funkcjonowanie rynków skarbowych papierów wartościowych (Treasury) i agencyjnych papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką (MBS), które mają zasadnicze znaczenie dla przepływu kredytów do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, w nadchodzących miesiącach Komitet zwiększy swoje zasoby skarbowych papierów wartościowych o co najmniej 500 mld USD oraz agencyjne papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką o co najmniej 200 miliardów USD. Zatem mamy uruchomione QE4.
Dalej Fed zdecydował się na obniżenia wskaźnika rezerw obowiązkowych do zera, co oznacza kreację pieniądza “na całego” w systemie bankowym. Jak podano w oświadczeniu to działanie eliminuje rezerwy obowiązkowe dla tysięcy instytucji depozytowych i pomoże wspierać udzielanie pożyczek gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom.
Pod koniec weekendu na obniżkę stóp procentowych zdecydował się również RBNZ, tnąc stopy procentowe w Nowej Zelandii z 1 proc. do 0,25 proc. RBNZ dodał, że obecna stopa procentowa będzie obowiązywać przynajmniej przez 12 miesięcy, a skutki epidemii koronawirusa będą bardzo znaczące. Bank Japonii z kolei nie zdecydował się na cięcie stóp procentowych, ale podwoił cel zakupów netto funduszy w obrocie giełdowym do 12 bilionów jenów (112 miliardów dolarów).
Takie działania jednak nie pomagają indeksom giełdowym, które wydają się spadać po kilka proc. W USA z kolei handel futures została zawieszony po spadkach o 5 proc. i inwestorzy czekają na otwarcie rynku kasowego.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.