FED i RBA próbują ratować rynki operacjami repo

13.03.2020 09:43|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W czwartek, 12 marca amerykańskie indeksy ponownie potężnie traciły. Straty były na tyle duże, że ponownie trzeba było wstrzymać handel na 15 minut, aby inwestorzy zdołali ochłonąć. Wtedy też z pomocą przyszedł Fed, zapowiadając wpompowanie do systemu potężnej kwoty 1,5 bln dolarów przez transakcje repo. Dziś wtórował mu Bank Australii, któremu udało się opanować spadki na indeksie ASX.

Jak poinformował oddział Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, który jest odpowiedzialny za operacje otwartego rynku, Fed zasili rynek pieniężny 500 miliardami dolarów dzięki trzymiesięcznej operacji repo.

Czym są operacje repo? W skrócie polegają one na tym, że banki komercyjne mogą pozyskać gotówkę, dając w zastaw papiery wartościowe. W ten sposób bardzo szybko mogą pozyskać tak bardzo potrzebną płynność do regulacji swoich bieżących zobowiązań. Transakcje repo służą poprawie płynności w sektorze finansowych i zwiększają tym samym podaż gotówki. Następnie banki w ustalonym terminie odkupują zastawione papiery wartościowe i oddają gotówkę.

We wczorajszym komunikacie Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku dodano, że operacje jednomiesięczne i trzymiesięczne za 500 miliardów USD zostaną przeprowadzone w piątek i będą oferowane co tydzień przez cały miesiąc. To 1,5 biliona dolarów zastrzyku kapitału tylko w tym tygodniu. Jednak nawet po takiej deklaracji, amerykańska giełda się nie podniosła. Dopiero dziś obserwujemy lekką próbę odreagowania, ale przy wcześniejszych spadkach jest ona ledwo zauważalna. Jednak głównym celem NY Fed jest poprawa płynności na rynku obligacji skarbowych. Jak podano w oświadczeniu, wprowadzane działania mają zaradzić bardzo nietypowym zakłóceniom na rynku obligacji skarbowych, związanym z wybuchem koronawirusa.

O wiele lepiej wygląda sytuacja w Australii, gdzie główny indeks giełdowy wzrósł o ponad 4 proc. Poprawa nastrojów wśród inwestorów na rynku akcji nastąpiła po tym, jak Bank Rezerw Australii wstrzyknął dziś do systemu finansowego 8,8 mld AUD przez operacje repo. Co więcej, w czwartek, 12 marca premier Scott Morrison oświadczył, że wdrożony zostanie pakiet wspierający gospodarkę o wartości ok. 17,6 mld AUD, aby zmniejszyć destrukcyjny wpływ wybuchu epidemii na gospodarkę kraju.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

12 Mar 2020 15:07

Europejski Bank Centralny zawiódł inwestorów

12 Mar 2020 10:15

Armagedon na rynkach finansowych. Oczekiwanie na EBC

11 Mar 2020 10:01

Rynki bez kierunku z ogromną zmiennością w tle

10 Mar 2020 10:07

Rollercoaster na rynkach

9 Mar 2020 10:15

Szok na rynku ropy naftowej. Największy spadek cen od 1991 r.

6 Mar 2020 10:22

Strach na rynkach powiększa się

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.