Kluczowe wydarzenia tygodnia (16-22.03.20)

13.03.2020 16:39|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Rynki finansowe zostały bardzo mocno poturbowane z jednej strony przez pandemię koronawirusa, która pociąga za sobą skutki gospodarcze, a z drugiej strony przez upadek sektora łupkowego w Stanach Zjednoczonych i wzrost problemów firm finansujących ten sektor.

To wszystko doprowadziło do tego, że w pierwszej połowie marca 2020 r. obserwowaliśmy krach jak w najgorszych czasach dla giełd papierów wartościowych na świecie. W Polsce spadki były największe w historii, a w USA od 1987 r. To wszystko wręcz zmusiło Fed do wystosowania operacji repo na kwotę łącznie 1,5 bln dolarów! Teraz oczekiwania wobec decyzji, którą poznamy 18 marca, są jeszcze większe. Wejście amerykańskich indeksów giełdowych w rynek niedźwiedzia, ponieważ spadki od szczytu przekroczyły 20 proc., może wymusić na Fed ogromne działanie. Oczekiwania są takie, że Rezerwa Federalna po awaryjnym cięciu stóp procentowych na początku tego miesiąca o 50 pkt bazowych może ściąć przedział dla stopy funduszy federalnych do 0,00-0,25 proc. Są to poziomy obserwowane po kryzysie gospodarczym sprzed ponad dekady. Niewykluczone jest też jednak podzielenie tego ruchu na dwa etapy – jedna obniżka teraz o 0,5 pkt proc., a druga w kwietniu, z możliwym zastosowaniem jasnego forward guidance. Co więcej, Fed może ogłosić nowy program luzowania ilościowego, albo zdecydowanie może ułatwić dostęp dla kredytów dla małych i średnich firm. W skrajnym przypadku może iść śladem Banku Japonii i zdecydować się na bezpośredni skup akcji lub ETF-ów. Tego jednak raczej nikt się nie spodziewa.

Fed będzie prawdopodobnie tematem przewodnim w drugiej połowie marca, ale warto także zwrócić uwagę na decyzję Banku Szwajcarii. SNB ma ogromny problem przy tak umacniającym się franku. Jednak pole manewru jest ograniczone i może zostać poruszona kwestia interwencji na rynku franka, na którą inwestorzy spoglądają z uwagą.

Reszta danych makroekonomicznych pozostaje w cieniu rozwoju epidemii koronawirusa, a kluczowe publikacje mogą pojawić się dopiero na przełomie marca i kwietnia, gdy będziemy poznawać odczyty dotyczące sytuacji gospodarczej w trzecim miesiącu tego roku, a następnie w całym kwartale.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

13 Mar 2020 9:43

FED i RBA próbują ratować rynki operacjami repo

12 Mar 2020 15:07

Europejski Bank Centralny zawiódł inwestorów

12 Mar 2020 10:15

Armagedon na rynkach finansowych. Oczekiwanie na EBC

11 Mar 2020 10:01

Rynki bez kierunku z ogromną zmiennością w tle

10 Mar 2020 10:07

Rollercoaster na rynkach

9 Mar 2020 10:15

Szok na rynku ropy naftowej. Największy spadek cen od 1991 r.

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.